×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Pse milingonat ecin në kolonë? Sekreti tek feromonet

Premte, 04 May 2018 19:03

Milingonat janë shumë insekte sociale, që lulëzojnë në koloni prej miliona individësh, që punojnë si ekip.

Aftësitë e mira të komunikimit qëndrojnë në zemër të suksesit të tyre. Ato mbështeten shumë në aromat kimike, të quajtura feromone, për të mbrojtur territoret dhe për të shkëmbyer informacione komplekse – nga vendndodhja e burimeve ushqimore dhe vendeve të foleve, deri në praninë e grabitësve.

Çdo lloj milingonash ka fjalorin e vet kimik që ka deri në 20 feromone të ndryshme, të cilat mund të sekretohen për të formuar shtigje të veçanta aromash.

Antenat e tyre përkthejnë ‘mesazhet’ kimike, duke udhëzuar milingonat, në një vijë, drejt destinacionit të dëshiruar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...