Bankieri legjendar i Wall Street: Ja 24 rregulla për të qenë i sukseseshëm 

Diel, 13 May 2018 16:42

Richard Jenrette, i cili bashkë-themeloi bankën e investimeve Donaldson, Lufkin & Jenrette në vitin 1959, kaloi katër dekada në Wall Street.

Ai vdiq javën e kaluar nga kanceri në moshën 89 vjeçare. Në tavolinën e tij la 24 rregulla për sukses – në financa dhe në jetë. Lista quhet “Ajo që mësova”:
1. Qëndro brenda në lojë. Kjo është e vetmja gjë që duhet të bësh. Mos u dorëzo!
2. Mos prish ura.
3. Kujto – Bekimi më i madh në jetë është një mik i mirë! Mos i harroni miqtë e vjetër, një ditë mund të keni nevojë për ta.
4. Mundohu të jesh i mirë dhe thuaj shpesh “faleminderit”!
5. Qëndro i informuar/ Mëso çdo ditë!
6. Studio – Në jetë duhet të jesh i edukuar. Bëj mirë “detyrat e shtëpisë”!
7. Bëj miq nga të gjitha moshat, sidomos më të rinj se vetja.
8. Qëndro vigjilent – përgatitu më shumë nga ç’kërkohet.
9. Ji krenar! Duhet të dish vlerën e vetes.
10. Planifiko më përpara, por qëndro i përgatitur kur mundësitë vijnë vetë.
11. Ktheji Problemet në Mundësi. Problemet krijojnë mundësi për ndryshim.
12. Ji i pastër, i rregullt dhe i veshur në mënyrë të përshtatshme sipas moshës. Ji i vëmendshëm ndaj trendeve të kohës. Kërko të dukesh sharmant. Mëso të flasësh mirë. Mos përdor fjalor banal, kjo të ul shumë pikë.
13. Ji i hapur ndaj ndryshimeve, mos ngec në llucë. Vlerëso çfarë është e re, por mos e ndiq verbërisht të renë. Përdor mendjen dhe gjykimin praktik.
14. Bëj qejf – por jo gjatë gjihë kohës
15. Qëndro në skuadrën e Ëngjëjve. Vish Kapelen e Bardhë.
16. Tërhiq dhe mos e këput. Bëj rolin e trashëgimtarit dhe kursimtarit. Mos i lër të gjitha paratë në një vend.
17. Mëso një gjuhë të huaj.
18. Udhëto sa më shumë – edhe nëpër botë nëse është e mundur.
19. Mos kritiko dikë përpara personave të tjerë.
20. Mos harro të vlerësosh një punë të bërë mirë – dhe jo anasjelltas.
21. Mua nuk më pëlqen të humbas – por mos ji një dështak i keq.
22. Të kesh dikë që ta duash dhe të do është diçka që të ndihmon.
23. Mbaj standardet lart për çdo gjë që bën.
24. Kërko shumë, por mos harro detajet e vogla.
/MoneyEtiketa: Richard Jenrette, rregulla, sukses, The Wall Street

businessmag.al

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!