Teknologjia lindi para 67 mijë vjetësh

Saturday, 12 May 2018 19:24

Teknologjia lindi 67 mijë vjet më parë. Këtë e dëshmojnë veglat e gjetura në një shpellë brigjet e Kenyas, e populluar në mënyrë konstante nga njeriu prej të paktën 10 mijë vjetësh. Ky është rezultati i studimeve të fundit të kryera nga paleontologët gjermanë të institutit Max Planck.

Në shpellën Panga Ya Saidi janë gjetur dëshmi të ndryshimeve graduale të inovacioneve kulturore, teknologjike dhe simbolike, që shtrihen deri në epokën e hekurit.

Veglat e gjetura janë të punuara, çka tregon se paraardhësit tanë Homos Sapiens kishin aftësi manuale. Sipas historianëve, kjo shpellë nuk ishte vend strehimi i përkohshëm, por aty ata  gjetën një banesë mjaft mikpritëse në krahasim me zonat e tjera afrikane.

Ky zbulim ndryshon qëndrimin e arkeologëve mbi evoluimin e historisë njerëzore dhe zhvillimit të saj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet lidhja, modelja shqiptare prej vitesh e lidhur me boksierin nga Tunizia

Show-biz

Zbulohet lidhja, modelja shqiptare prej vitesh e lidhur me boksierin nga Tunizia

Gjatë gjithë kësaj periudhe janë zbuluar lidhje të ndryshme të femrave shqiptare me të huaj, e dashuria nuk njeh kufij, pasi i kapërcen ato.   Një tjetër romancë dashurie që ka vite...

Infrakt në stadium/ Ja si vdiq kryebashkiaku i Rrogozhinës

Kronikë

Infrakt në stadium/ Ja si vdiq kryebashkiaku i Rrogozhinës

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla.  Infarkti i ka marrë jetën kryebashkiakut.

Përplasen dy makina në autostradë, një vajzë e plagosur

Kronikë

Përplasen dy makina në autostradë, një vajzë e plagosur

Një 23-vjeçare është plagosur këtë të shtunë si pasojë e një aksidenti rrugor të ndodhur në autostradën Laç-Fushë Krujë. Sipas informacioneve një mjet tip ‘Benz’ me drejtues shtetasin A. L., ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!