Ja cili është ndikimi i depresionit te ëndrrat…

Tuesday, 11 June 2019 10:23

Ëndrrat janë pjesë e ‘pandashme’ e gjumit tonë, dhe mbase shpesh herë e keni pyetur veten pse shohin ëndrra njerëzit, apo çfarë kuptimi kanë ato. Thuhet se njerëzit harxhojnë rreth gjashtë vjet të jetës së tyre duke ëndërruar. Egjiptianët ishin të parët që prodhuan një fjalor të ëndrrave në vitin 4000 p.e.s. Njerëzit mund të shohin rreth 3 deri në 7 ëndrra brenda natës.

Është e pamundur të ëndërrojmë gjatë kohës sa gërhasim. Të vegjlit nuk ëndërrojnë deri në moshën trevjeçare. Edhe njerëzit e verbër mund të shohin ëndrra. Makthet iu ndodhin më shumë fëmijëve se sa të rriturve. Sa më e ftohtë të jetë shtëpia, aq më të këqija janë ëndrrat.

Uilliam Shekspiri i përdorte ëndrrat e tij për të nxjerrë personazhe të reja për librat e tij. Disa nga shpikjet, si tabela periodike, Google e makina për qepje, ishin frymëzuar nga ëndrrat. Shkenca që studion ëndrrat është e njohur me emrin Oneirology. Në Greqinë antike besohej se ëndrrat ishin mesazhe nga Zoti.

Të gjitha fytyrat që shihni në ëndërr janë fytyra që i keni parë më herët, qoftë me ose pa vetëdije. Depresioni mund ta rrisë numrin e ëndrrave që shihni.

1 koment

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!