Çfarë ndodhi me veshjet në Kinë? Versace kërkon falje…

Hënë, 12 August 2019 12:09

Marka luksoze Versace ka kërkuar falje pasi një imazh në njërën prej bluzave të saj duket se ka bërë që Hong Kong dhe Macau të duhen si territore të pavarura. Pas kritikave të ashpra në mediet sociale në Kinë,  Versace tha që kishte bërë një gabim dhe kishte ndaluar shitjen e tyre.

Drejtoresha artistike e markës, Donatella Versace, kërkoi ndjesë me anë të një postimi në rrjetet sociale. “Asnjëherë nuk kam dashur të mos e respektoj Sovranitetin Kombëtar të Kinës dhe kjo është arsyeja pse kam kërkuar që personalisht të kërkoj falje për një pasaktësi të tillë dhe për çdo shqetësim që mund të ketë shkaktuar,” tha ajo në llogarinë e saj në Instagram.

Versace është marka e fundit e huaj që po përballet me reagime për mos respektimin e pretendimeve territoriale të Kinës.

Bluzat, imazhet e të cilave u ndanë në mediat sociale, shfaqnin çifte të qyteteve, si Milano-Itali dhe London-UK. Këto gjithashtu përfshinin Hong Kong-Hong Kong dhe Macau-Macau.

Kina ka qenë gjithnjë e më e rreptë në atë se si kompanitë e huaja e përshkruajnë Hong Kongun, i cili është pjesë e Kinës, por ka një status të veçantë, duke u ofruar njerëzve më shumë autonomi. Macau është një rajon i veçantë administrativ i Kinës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dyshohet se vrau plakun bashkë me të dashurin, ngel në qeli shqiptarja në Francë

Aktualitet

Dyshohet se vrau plakun bashkë me të dashurin, ngel në qeli shqiptarja në Francë

jo dyshohet se ishte i përfshirë, me ish të dashurin e tij, në vrasjen e një të moshuari, trupi i të cilit u zbulua në bagazhin e veturës së saj...

‘Për pak më vranë’, kush është vlonjati që i bënë atentat te Uji i Ftohtë

Aktualitet

‘Për pak më vranë’, kush është vlonjati që i bënë atentat te Uji i Ftohtë

Të shtëna me armë zjarri janë shënuar mesditën e kësaj të premteje në qytetin e Vlorës. Policia nxitoi të jepte një njoftim se autori kishte qëlluar me armë dhe më pas...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet shpëtimi i një fëmije të mitur në Gjirokastër, fqinjët lajmëruan zjarrfikësit. Ja ç’po ndodh

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet shpëtimi i një fëmije të mitur në Gjirokastër, fqinjët lajmëruan zjarrfikësit. Ja ç’po ndodh

Nje femije 4 vjecar bllokohet ne banesen e tij nderkohe qe kerkohet shpetimi nga forcat zjarrefikese. Ngjarja po ndodh ne keto momente ne lagjen Granica nw Gjirokaster, raporton korespondentja e Panorama. Femija ndodhet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!