E thotë studimi: Sa më pak miq të kesh, aq më inteligjent je

Saturday, 11 Janar 2020 16:45

Nëse mungesa e shoqërisë nuk është ‘fundi i botës për ju’ , nëse ju pëlqen vetmia, keni një rreth të ngushtë shoqëror, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Madje mos e etiketoni veten as si introverte, por më të zgjuar se mesatarja e njerëzve. Sipas një studimi të botuar në British Journal of Psychology, njerëzit që janë shumë inteligjent kanë tendencë të kenë një rreth më të vogël miqsh dhe kërkojnë më rrallë ndërveprim social .

Hulumtimi i tyre tregoi se qeniet njerëzore janë më të lumtur kur jetojnë në zona me më pak popullsi të dendur. Ata gjithashtu zbuluan se lumturia e një personi rritet kur një përqindje më e madhe e bashkëveprimeve të tyre sociale janë me njerëzit që vërtetë duan, në krahasim me grupet e mëdha të miqve apo të njohurve rastësisht.

Shumica e pjesëmarrësve në studim raportuan një nivel më të madh të lumturisë kur ata kishin ndërveprim më të shpeshtë shoqëror, por ndryshe nga ajo që mund të mendoni, grupi që pohoi të kundërtën kishte rezultate më të larta në testin e inteligjencës.

Pjesëmarrësit në grupin shumë inteligjent raportuan një efekt të kundërt kur bëhet fjalë për situata sociale. Studiuesit shpjeguan se individët më inteligjentë përjetojnë kënaqësi më të ulët kur duhet të dalin apo të bashkëveprojnë me shumë persona njëkohësisht.

Këta njerëz janë të përqendruar në objektiva të tjera afatgjata. Me fjalë të tjera, njerëzit me shumë inteligjencë kanë tendencë të përdorin kohën e tyre për të zgjidhur një problem aktual ose për të arritur aty ku duan.  Pra mos e fajësoni veten se pse jeni aq asocial. Jeni të veçantë.

Modifikuar më Saturday, 11 Janar 2020 16:46

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Sport

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Emergjenca Koronavirus është një temë e nxehtë edhe përsa i përket futbollit në Itali. Masat e marra për tu kujdesur për shëndetin e atletëve e tifozëve janë ngjitur në rendin...

Në kërkim të shpresës së humbur...

Politikë

Në kërkim të shpresës së humbur...

Mbi filmin “Shpresa e e humbur”, realizuar nga “The Albanian” dhe shoqata “Shpresa Programme”, Londër Nga Flori Slatina Problemet sociale nuk janë vetëm shqetësim i organeve shtetërore, apo shoqërisë dhe shoqatave jo...

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Politikë

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Agjencia e Doganave në Ankona në bashkëpunim me Karabinierët, kanë kryer kontrolle të vazhdueshme në kuadër të parandalimit të aktiviteteve të parandalimit të krimit mjedisor, pas të dhënave për eksportin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!