Mbytjet vazhdojnë, rojet mungojnë, qeveria kundron

E Enjte, 14 June 2018 20:13

REDAKSIONALE

Edhe pse sezoni turistik në bregdetin shqiptar ka nisur me disa ngjarje shumë të rënda ku të rinj janë mbytur qeveria nuk ka pasur asnjë reagim në lidhje me faktin që ndihma e shpejtë është totalisht inekzistente në plazhet shqiptare.

Pavarësisht propagandës që vijon të jetë e dhunshme nga ana e qeverisë për gjoja përmirësim të kushteve për pushuesit në bregdet situata vazhdon të jetë alarmante.

Edhe këtë viti, si në çdo vit tjetër, pushues humbin jetën si pasojë e mungesës së kullave të vrojtimit dhe vendosja e rojeve bregdetare.

Dje u mbyt një 20-vjeçar në Durrës dhe një 22 vjeçar u mbyt në Gjirin e Lalëzit, të dy plazhe me frekuentim të jashtëzakonshëm.

Bazuar në një Vendim të Këshillit të Ministrave një kullë vrojtimi duhet të jetë e pranishme për çdo pesë plazhe private.

Në vitin 2014 Agjencia Kombëtare e Bregdetit trajnoi dhe certifikoi 41 studentë të Akademisë së Sporteve si roje bregdetare.

Por ende nuk i kemi parë dhe me heshtjen vrastare të qeverisë mbetemi në duart e Zotit për të mos pasur më të tjera tragjedi. /55news.al/

Modifikuar më Premte, 15 June 2018 13:02

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shkencëtarët kinezë: Coronavirusi nuk u përhap nga lakuriqët e natës, doli nga një laborator

Globi

Shkencëtarët kinezë: Coronavirusi nuk u përhap nga lakuriqët e natës, doli nga një laborator

Një grup shkencëtarësh të universitetit, ‘South China University’ nxjerrin detaje të reja në lidhje me coronavirusin. Sipas burimeve zyrtare të mëhershme virusi u është transmetuar njerëzve nga lakuriqët e kontaminuar...

Firmosi arrestimin e Avdylajt, gjyqtari lihet i pa mbrojtur nga shteti

Kronikë

Firmosi arrestimin e Avdylajt, gjyqtari lihet i pa mbrojtur nga shteti

Komisioni i Mbrojtjes Fizike i hoqi gjyqtarit Bib Ndreca mbrojtjen e posaçme fizike. Ndreca ka patur dosjen e bujshme ‘Nr.339’, sipas të cilës konfirmohet vjedhja e votave dhe ndikimi në rezultatin...

Naftëtarët e Ballshit ultimatum qeverisë: Na ktheni përgjigje brenda ditës, ose..

Kronikë

Naftëtarët e Ballshit ultimatum qeverisë: Na ktheni përgjigje brenda ditës, ose..

Naftëtarët e rafinerisë së Ballshit kanë dalë edhe ditën e sotme në protestë ndërsa institucionet shtetërore kanë mbyllur sytë dhe veshët përballë krizës së tyre financiare pasi prej 6 muajsh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!