Çdekretimi , postbllok për një të çmendur

Saturday, 08 June 2019 19:40

Presidenti i Republikës Ilir Meta, pak minuta më parë ka ndërmarrë një akt historik duke çdekretuar datën e zgjedhjeve 30 qershor. Akti i Presidentit të Republikës është një akt prej një shtetari serioz i cili reagoi në kohën, momentin e duhur kur vendi po tërhiqej zvarrë drejt një konflikti nga një socio-pat në politikë.
Raportet e Ramës me politikën, gjithmonë kanë kaluar nëpërmjet linjave jo të pastra dhe kjo është shprehje me shumë delikatesë, por kanë kaluar gjithmonë për të qenë më konkret nëpërmjet linjave të krimit. Njerëzit që merren me industrinë e informacionit, i kanë këto të dhëna që kur ai ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës. Të njëjtën formulë përdori edhe ën qeveri. Nuk është e nevojshme të bëjmë riciklimin e informacioneve të BILD, Tiede, ka pasqyruar në mënyrë ekselente dhe të paanshme të gjitha informacionet që i kanë agjencitë e specializuara për këtë çështje, lidhur me raportin e qeverisjes së Ramës me krimin dhe drogën. Sërish ky njeri edhe pas këtyre publikimeve, po tërhiqte vendin zvarrë. Disa herë Presidenti i Republikës Meta, i kishte rënë gongut për sa i përket raportit të qeverisjes së Ramës me kushtetutshmëri dhe ligjshmërinë e veprimeve të saj. Disa herë Presidenti Meta kishte bërë thirrje të gjitha palëve, por sigurisht më shumë asaj pale që ka përgjegjësi e qeverisjes, për të hequr dorë nga istikami i çuarjes së vendit në një humnerë për të ardhmen. Por kurrsesi në pluralizëm nuk mund të pranoheshin votime dhe jo zgjedhje.
Edhe sot në deklaratën e tij Presidenti thotë se nuk mund të shkohet drejt votimeve një partiake pasi në këtë mënyrë minohet çdo mundësi për integrimin Evropian të Shqipërisë.
Akti i sotëm i Presidentit të Republikës është postbllok për një të çmendur./ Redaksionale

Modifikuar më Diel, 09 June 2019 10:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!