Zgjedhjet/ Presidenti dhe ndërkombëtarë, të bashkuar në një mendim

Hënë, 10 June 2019 09:28

Me deklaratat e sotme, kur sqaroi se pse e mori vendimin e fortë për çdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, Presidenti i Republikës përdori argumente serioze, që në fakt janë përdorur edhe nga ndërkombëtarët ditëve të fundit.

Parimet e pluralizmit, demokracisë dhe zgjedhjeve të lira dhe të ndershme janë baza e sistemeve politike në botën perëndimore.

Ilir Meta tha se Presidenti ka detyrimin të ndërhyjë kur cenohen parimet kushtetuese për sa i përket zgjedhjeve.

Sipas Metës partitë politike nuk kanë shprehur se nuk marrin pjesë në zgjedhje, por kanë ngritur dyshimin se zgjedhjet e planifikuara më 30 qershor nuk do të jenë të lira dhe të zgjedhjeve. Këto parti duan të marrin pjesë në zgjedhje në konkurrim të lirë me rregulla të përcaktuara ligjore. Është detyrim i qeverisë ta mundësojë këtë. Nëse ky detyrim kushtetues nuk përmbushet, atëherë i vetmi autoritet që ndërhyn është Presidenti i Republikës.

Kujtojmë se ditën e djeshme ishte nënkryetari i grupit parlamentar të Unionit CDU/CSU në Bundestag, Johann Wadephul i cili është shprehur se pas vendimit të presidentit, ekziston një situatë e re politike dhe të gjitha palët tani duhet të kërkojnë rrugën e pajtimit.

Modifikuar më Hënë, 10 June 2019 12:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Politikë

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka i ftuar në studion e lajmeve në Fax News foli për takimin e thërritur nga presidenti Ilir Meta. Ndoka u shpreh se pjesë e diskutimit ishte...

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Bota Shqiptare

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në...

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Kuriozitete

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!