Ditë historike, dekret i paqes kombëtare/ Dekreti jo vetëm për zgjedhjet, por dekreti që parandaloi vëllavrasje

Hënë, 10 June 2019 10:36

Dita e sotme do të mbahet mend si një ditë historike, pasi përfundimisht me vendimin e Presidentit Meta për anulimin e datës 30 qershor si ditë zgjedhjesh, kjo datë shënon edhe dekretain e paqes kombëtare. Eshtë meritë e padiskutueshme e Presidentit Meta që u ngrit mbi palët. Mbi partite dhe me autoritetit e kreut të Shtetit shpëtio demorkacinë dhe zgjedhjet, pluralizimin, pasi i tha jo autokracisë së kryeministrit që kërkon t’i marrë të gjitha pushtetet, përfshi edhe atë lokal, pa asnjë kundërshtar, pa zgjedhje dhe krejt formalisht. Gjithashtu shpëtuan jo vetëm zgjedhjet dhe vendit i hapet perspektiva për zgjedhje të rregullta, të ndershme dhe palët të vendosin me consensus për një datë tjetër, por njëherësh kjo ditë historike parandaloi edhe vëllavrasjen, pasi 30 qershori që Rama e pasuesit e tij po kërkojnë me forcë ta mbajnë, do të haste në kundërshtim të rreptë të qytetarëve, të opozitës e demokratëve dhe, pa dyshim, do të sillte trazira, më keq akoma edhe vëllavrasje.  

Modifikuar më Hënë, 10 June 2019 17:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Politikë

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka i ftuar në studion e lajmeve në Fax News foli për takimin e thërritur nga presidenti Ilir Meta. Ndoka u shpreh se pjesë e diskutimit ishte...

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Bota Shqiptare

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në...

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Kuriozitete

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!