Merkel: Shembeni murin e injorancës, asgjë nuk duhet te rri kështu siç është

Hënë, 10 June 2019 15:48

Përpara se te lançohej nw fjalimin e saj mbi  të tashmen, të ardhmen dhe botën e frikshme që klasa e vitit 2019 tashme trashëgon - kancelarja gjermane Angela Merkel kujton jetën e saj në Gjermaninë Lindore nën sundimin sovjetik. Duke folur kryesisht në gjermanisht (përveç një hyrjeje të shkurtër dhe përfundimit të librit të adresës së saj), me një përkthyes që përkthente fjali për fjali, ajo i tha një turme të madhe në Teatrin Tercentenar një tregim që do të vendoste tonin për pjesën tjetër të komenteve të saj, duke ftuar turmën për të imagjinuar, rreth mundësisë së ndryshimit të shpejtë, më parë të paimagjinueshëm. "Unë u rrita në Gjermaninë Lindore, në RDGJ - pjesë të vendit tim, i cili nuk ishte i lirë ... Njerëzit u shtypën nën mbikëqyrjen e shtetit. Disidentët politikë u persekutuan. Qeveria e Gjermanisë Lindore kishte frikë se njerëzit do të iknin drejt lirisë. Dhe kjo do të ishte arsyja pse unndërtua Murin e Berlinit, një mur prej betoni dhe çeliku. Çdokush që u kap duke u përpjekur ta kapërcente atë, u arrestua ose u qëllua për vdekje. Ky mur, i cili ndau Berninin në gjysmë, ndau një popull dhe nadu familje.

"Puna ime e parë pas kolegjit ishte si fizikante në Akademinë e Shkencave në Berlinin lindor", vazhdoi ajo. "Kam jetuar pranë Murit të Berlinit, beja çdo dite rrugën për ne shtëpi nga instituti im. Pas atij muri shtrihej Berlini Perëndimor, LIRIA. Dhe çdo ditë, kur isha shumë pranë murit, më duhej të kthehesha në minutën e fundit për të shkuar drejt banesës sime. Çdo ditë unë larohesha nga liria në minutën e fundit ... Muri i Berlinit kufizoi mundësitë e mia; qëndroi në rrugën time  Megjithatë, kishte një gjë që ky mur nuk mundi të bënte gjatë gjithë këtyre viteve. Nuk mundi ti vendoste kufij mendimeve të mia të brendshme. Personaliteti tim, imagjinatës time, apo dëshirave të mia, -ndalimet apo shtrëngimi nuk munden të kufizonin asgjë prej gjerave të sipërpërmendura. Pastaj erdhi në 1989. Një dëshirë e përbashkët për liri lëshoi forca të pabesueshme në të gjithë Evropën. Në Poloni, në Hungari, në Çekosllovaki, si dhe në Gjermaninë Lindore, qindra mijëra njerëz guxuan të dalin në rrugë. Njerëzit demonstruan hodhën murin. Diçka që shumë njerëz, duke përfshirë edhe veten time, nuk do të besonin të ishte e mundur, u bënë realitet ".

Dhe kështu, përfundoi ajo, "Gjatë këtyre muajve 30 vjet më parë, kam përjetuar nga e para se asgjë nuk duhet të qëndrojë ashtu siç është. Kjo përvojë, të dashur të diplomuar,, është mendimi i parë që unë dua të ndaj me ju sot ... Çdo gjë që duket se është e vendosur në gur ose e pandryshueshme mund të ndryshojë. »Publiku i saj u nxit nga këto fjalë; ajo vazhdoi: "Brezi i prindërve të mi zbuloi këtë në një mënyrë më të dhimbshme. Babai dhe nëna ime lindën në vitin 1926 dhe 1928. Kur ata ishin në moshën e shumicës prej jush këtu sot, tradita e të gjitha vlerave të civilizuara që ishte Shoah dhe Lufta e Dytë Botërore sapo kishte mbaruar. Vendi im, Gjermania, solli vuajtje të paimagjinueshme në Evropë dhe në botë. Fituesit dhe të munduarit mund të mbeteshin lehtësisht te pa pajtuar për  shumë vite. Por, në vend të kësaj, Europa mposhti konfliktet shekullore. Një rend paqësor i bazuar në vlera të përbashkëta, në vend se të supozohej, u shfaq .... marrëdhëniet ndërmjet gjermanëve dhe amerikanëve tregoi se si armiqtë e kohës së luftës mund të bëhen miq. Ishte Xhorxh Marshall i cili dha një kontribut të rëndësishëm për këtë çështje, nëpërmjet planit që ai njoftoi në ceremonitë e fillimit në vitin 1947 në këtë vend ".
Merkel, e cila ka qenë kancelare e Gjermanisë që nga viti 2005 dhe do të largohet në fund të mandatit të saj në vitin 2021, e la karrierën e saj si shkencëtare dhe hyri në politikë në moshën 35 vjeçare, pas bashkimit të Gjermanisë. Ajo përdori pjesën tjetër të fjalimit të saj të gjerë për t'iu drejtuar të diplomuarve për përballjen me botën me të cilën ballafaqohen, duke prekur disa nga temat të njëjta si Al Gore dhe Juan Manuel Santos, të tilla si ndryshimet klimatike dhe realitetin gjithnjë e më të dukshme se pajisjeve  "të mençura" pajisje këto te cilat janë kthyer ne mjete për mbikëqyrje dhe ndikim në sjellje. Ajo e bëri këtë me një ndjenjë të historisë, me vëmendjen e saj karakteristike ndaj kompromisit dhe ndërtimit të konsensusit dhe me bindjen se lidhja me njerëzit e tjerë përtej dallimit nuk është vetëm e mundur, por gjeneruese dhe thelbësore.
"Ndryshimi i klimës përbën një kërcënim për burimet natyrore të planetit tonë; ajo dhe krizat rezultuese janë shkaktuar nga njerëzit, "tha Merkel. "Për këtë do të bëj gjithçka në fuqinë time për të siguruar që Gjermania, vendi im, do të arrijë neutralitetin e klimës deri në vitin 2050", një premtim që nxiti duartrokitje të forta. Por: "Ndryshimet për të mirë janë të mundshme nëse i trajtojmë së bashku .... Mendimi i dytë që dua të ndaj me ju është, pra, më shumë se kurrë, mënyra jonë e të menduarit dhe veprimet tona duhet të jenë shumëpalëshe dhe jo të njëanshme. Global në vend se kombëtar. Ajo nuk ofronte aq shumë plan, si ai I cili ishte i nevojshëm Europe në vitin 1947, por një kritikë e ashpër e diskursit politik bashkëkohor, brenda Shteteve të Bashkuara dhe brenda shumë kombeve në Evropë dhe, së fundi, midis tyre

"Ju, të dashur të diplomuar, ndryshe nga brezin tim do të keni mjaft mundësi për ta bërë këtë në të ardhmen ajo bëri shaka duke thëne se “në fund të fundit, smartfoni juaj ndoshta ka shumë më tepër fuqi përpunimi sesa kopja e një kompjuteri kompjuterik IBM të prodhuar në Bashkimin Sovjetik që më është lejuar për t'u përdorur për disertacionin tim në vitin 1986.” Teknologjia mund të duket sikur ofron mundësi të pafundme, por pyeti ajo : "A po hedhim poshtë rregullat për teknologjinë, apo është teknologjia që dikton se si nder veprojmë? A I japim ne përparësi njerëzve si individë me dinjitet njerëzor dhe të gjitha aspektet e tyre të shumta? Apo shohim në to vetëm konsumatorët, burimet e të dhënave, objektet e mbikëqyrjes? Këto janë pyetje të vështira. Kam mësuar se mund të gjejmë përgjigje të mira edhe për pyetjet e vështira nëse përpiqemi gjithnjë ta shohim botën nëpërmjet syve të të tjerëve. Nëse respektojmë historinë, traditat, fenë dhe identitetin e njerëzve të tjerë. Nëse mbahemi fort pas vlerave tona të patjetërsueshme dhe veprojmë në përputhje me to.

"Po sikur të mos veprojmë gjithmonë në impulset tona të para, madje edhe kur ka presion për të marrë një vendim të menjëhershëm, por në vend të kësaj marrim një moment për tu ndalur dhe për tu menduar ", shtoi ajo. (Publiku dukej i kënaqur me këtë koment - ndoshta duke shfaqur një ndryshim kulturor.)

"Le të habisim veten tonë duke treguar se çfarë jemi të aftë të bëjmë", tha ajo, duke i bërë jehonë asaj që i tha parlamentit gjerman, pasi u zgjodh kancelari i parë. "Le të habisim veten tonë duke treguar atë që ne jemi të aftë. Në jetën time, ishte rënia e Murit të Berlinit që më lejoi pothuajse 30 vjet më parë të dilja hapur ... Ishte një kohë emocionuese dhe magjike, ashtu siç do të jenë jetët tuaj, emocionuese dhe magjike. Por kam përjetuar edhe momente dyshimi dhe shqetësimi. Sepse në atë kohë, ne të gjithë e dinim se çfarë qëndronte prapa, por jo çfarë do të kishte përpara. Mbase kjo reflekton gjithashtu edhe  pak dhe atë të cilën ju ndjeni sot  në mes të gjithë gëzimit të këtij rasti ".
Mendimi i fundit që donte të ndante me të diplomuarit, tha ajo, ishte se "Momenti kur del hapur është gjithashtu  momenti i marrjes së rrezikut. Lënia pas e të vjetrës është pjesë e një fillimi të ri .... Besoj se herë pas here, ne duhet të jemi të përgatitur për të mbyllur një kapitull në mënyrë që  të ndiejmë magjinë e fillimeve të reja dhe të shfrytëzojmë sa më shumë mundësi. Kjo është ajo që mësova si një student, një shkencëtar dhe atë që unë përjetoj tani në politikë. "Pasqyrimi mbi fillimet kujtoi citimin e hapjes së fjalimit, nga shkrimtari gjerman Herman Hesse:" Në të gjitha fillimet banon një forcë magjike për të na ruajtur dhe për të na ndihmuar të jetojmë ".
"Kjo është arsyeja pse unë dua ta lë këtë dëshirë me ju", përfundoi Merkel. "Rrëzoni muret e injorancës dhe mendjen e ngushtë, sepse asgjë nuk duhet të qëndrojë siç është." Marre nga Harvard Magazine

Modifikuar më Tuesday, 11 June 2019 09:31

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shqipëri, të dua por… A është ky qëndrimi i duhur?!

Politikë

Shqipëri, të dua por… A është ky qëndrimi i duhur?!

Nga Albana Muçaj Rrjetet sociale janë bërë aq të fuqishme, sa edhe media tradicionale si një gazetë, iu është “dorëzuar” atyre. Leximi i një artikulli, apo edhe statusi individual mbërrin tek...

Hapa në luftën kundër korrupsionit/ Mehmetaj ironi me Ramën: Rroftë Lideri ynë global

Aktualitet

Hapa në luftën kundër korrupsionit/ Mehmetaj ironi me Ramën: Rroftë Lideri ynë global

Organizata ndërkombëtare 'Transparency International' publikoi Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2019, ku Shqipërinë e rendit në vendin e 106 me 35 pikë, duke humbur kështu 7 pozita nga...

Kina konfirmon 830 raste dhe 25 të vdekur nga virusi

Aktualitet

Kina konfirmon 830 raste dhe 25 të vdekur nga virusi

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë tha të premten se janë 830 raste të konfirmuara të koronavirusit të ri në mbarë vendin dhe të paktën 25 njerëz kanë vdekur. Qeveria kineze...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!