Teza “shengen ballkanik”, ashtu si shkëmbimi i territoreve të Kosovës, është tezë serbe

E Enjte, 26 September 2019 19:35

E “reja” që përcolli Rama nga SHBA, është ringjallja e tezës “shengen ballkanik”, një ide e vjetër serbe, për krijimin e një Jugosllavie të re në Ballkan.  Nuk ka asgjë të re dhe me interes për Shqiptarët kjo tezë apo kjo gjetje. Shqipëria që ka viza me BE-në, lëvizjen e lirë që fitoi me Qeverinë e PD-së, nuk i hyn shumë në punë “Shengeni” ballkanik. Kjo është tezë serbe dhe në dobi të Serbisë. Duket se Rama është pajtuar me këtë tezë, si me çdo propozim të Vuçiçit, pasi nuk ka folur por ka qenë presidenti serb që e ka bërë të njohur për mediat. Duke folur për mediat serbe nga Nju Jorku, Vuçiç tha se gjatë takimit është diskutuar për një ‘mini Shengen Ballkanin’, që do të thotë heqjen e barrierave për bizneset dhe lehtësimin e lëvizjes së njerëzve dhe shërbimeve.

Me sa duket, meqenëse BE nuk i hap negociatat, i mbyll portat Ramës, ky shpik formacione të reja, viza aty ku s’duhen e ku nuk është e nevojshme. Ne vend qe t'i cojë shqiptaret ne Evrope, Rama do t'i nisi drejt Serbise. 

Më herët kjo tezë është kundërshtuar hapur nga politikanët e opozitës. Tritan Shehu ka theksuar se ““Shengeni Ballkanik” i Rama - Vuçiç, ëndrra e “Jugosllavisë së Re”, na largon nga Evropa”.  Rama po kërkon të mashtrojë shqiptarët, t’u hedhë hi syve atyre se ky “Shengen” mund të zëvendësojë  BE-ne, apo se integrimi do të jetë kolektiv e jo sipas standardeve të çdo vendi. Teza është e rrezikshme dhe dëmton rëndë interesat tona më të mëdha kombëtare. Eshte njesoj si teza e mehershme per shkembimin e territoreve te Kosoves. Ky skenar Rama - Vuçiç, antishqiptar e antieuropeist, si ai Enver - Tito dikur, duhet ndalur.

Modifikuar më Premte, 27 September 2019 11:21

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!