Hetimi për shkarkim, reagon ashpër Donald Trump: Është një grusht shteti!

E mërkurë, 02 October 2019 15:28

Presidenti Donald Trump kritikoi hetimin për shkarkimin e tij duke e quajtur atë një “grusht shteti”. Komentet e tij vijnë ndërsa krerët e disa komisioneve në Dhomën e Përfaqësuesve kanë akuzuar sekretarin e Shtetit Mike Pompeo për bllokimin e përpjekjeve të tyre për të mbledhur dokumente dhe intervistuar dëshmitarët.

“Çdo ditë e më shumë po arrij në përfundimin se ajo që po ndodh nuk është një hetim për shkarkim. Ky është një grusht shteti i planifikuar për t’ia hequr fuqinë e popullit, të drejtën e tij për të votuar, lirinë e tij, amendametin e dytë të kushtetutës, fenë, ushtrinë, murin në kufi dhe të drejtat që ia ka dhënë zoti si qytetarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, shkruante zoti Trump në një postim në Twitter.

Demokratët që kanë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve po vazhdojnë me hetimin për të parë nëse mund të ngrejnë zyrtarisht akuza për shkarkimin e zotit Trump, bazuar në parimin kushtetues që largon zyrtarët që angazhohen në akte “tradhtie, marrje ryshfi, apo krime të tjera të mëdha, e kundërvajtje”.

Inspektori i Përgjithshëm i Departamentit të Shtetit pritet të takohet të mërkurën me stafin e komisioneve të Mbikëqyrjes, Punëve të Jashtme e Zbulimit të të dyja dhomave të Kongresit për të diskutuar mbi dokumentet që ligjvënësit kanë kërkuar ndërsa hetojnë telefonatën e muajit korrik mes Presidentit Trump dhe homologut të tij të Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy.

Komisionet e Zbulimit, Mbikëqyrjes dhe Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve kanë kërkuar të dëgjojnë të mërkurën dëshminë e ish-ambasadores amerikane në Ukrainë Marie Yovanovitch, por seanca u shty për javën tjetër. Ndërkohë të enjten ish-i dërguari amerikan në Ukrainë Kurt Volker pritet të dëshmojë përpara këtyre komisioneve.

Zhvillimet vijnë pas ankesës së paraqitur nga një informator në të cilën ai shpreh shqetësimin se zoti Trump po kërkonte ndërhyrje të huaj në zgjedhjet e vitit 2020 duke i kërkuar Ukrainës të hetojë kandidatin demokrat Joe Biden. Por zoti Trump ka thënë se ai nuk ka bërë asgjë të keqe gjatë diskutimet që ka patur me zotin Zelenskiy./VOA

Modifikuar më E mërkurë, 02 October 2019 18:50

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!