Një karakteristikë e djeshme e partisë për kryetarin e sotëm të “veteranëve”

E Enjte, 12 December 2019 16:11
Enver Hoxha dhe Rustem Peçi në vitin 1978 dhe faksimilja e karakteristikës së vitit 1985 Enver Hoxha dhe Rustem Peçi në vitin 1978 dhe faksimilja e karakteristikës së vitit 1985

Nga Kastriot Dervishi

Organizata e “veteranëve”, nuk është gjë tjetër veçse një grup i strukturuar enverisësh, në radhët e të cilëve do të gjesh plot persekutorë apo pushtetarë të regjimit komunist. Synimet e tyre janë në dy drejtime: të mbajnë gjallë frymën enveriste të diktaturës komuniste si dhe të dëmtojnë buxhetin e shtetit nëpërmjet përfitimeve të pamerituara financiare. Veprimi i parë është midis të tjerash edhe në dobi të përçarjes kombëtare, pasi vazhdimisht emeton se vlerë një prej terroristët më të mëdhenj që ka parë Shqipëria si Enver Hoxha. veprimi i dytë, ai i përfitimit financiar, është realizuar duke mbushur deklarata për njëri-tjetrin sikur kanë qenë në luftë etj. Do mjaftonte mosha e tyre për të mos i marrë në shqyrtim fare. Organizata e sotme e “veteranëve” drejtohet nga Rustem Shefqet Peçi, i cili ka lindur në Picar më 5 shtator 1935. Babai i tij, figurë e njohur e regjimit komunist, në vitet 1939-1943 nuk ka asnjë aktivitet antifashist, madje figuron nën rrogë. Rustemi ka qenë 4 vjet kur filloi lufta dhe 9 vjeç kur mbaroi ajo. Kur Shqefqeti u bë partizan ai ishte vetëm 7 vjeç. krejt normalisht që nuk ka asnjë lidhje me luftën kundër fashizmit. Në vitet 1974-1985 ai ishte komandant i Shkollës së Bashkuar të Oficerëve “Enver Hoxha”. lexoni më poshtë një vlerësim të Komitetit Qendror për Rustem Peçin. Kritikohet për rutinën e punës, gjendjen disiplinore, liberalizëm dhe arrogancë, figurën morale, etj. Sot shoku në fjalë na shet moral. Karakteristika është përpiluar nga instruktori i Sektorit Ushtarak të Komitetit Qendror të Partisë së Punës.

Modifikuar më Premte, 13 December 2019 11:36

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Aktualitet

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Prej shumë vitesh, hapësira mediatike shqiptare pushtohet nga shprehje patetike “policia arreston dhe drejtësia liron”. Këtë togfjalësh e kanë përdorur qeveritë shqiptare, pavarësisht ngjyrimeve politike. Natyrisht, kryeministri aktual, Edi Rama, e...

Vajza e Xhevdet Ferit rrëqeth rrëqeth me postimin për të atin: Ja aryeja pse nuk mbajtëm homazhe

Aktualitet

Vajza e Xhevdet Ferit rrëqeth rrëqeth me postimin për të atin: Ja aryeja pse nuk mbajtëm homazhe

Një insuficience e rëndë pulmonare, të cilës nuk mundi t’i mbijetojë dot, është kjo sëmundja që i mori jetën aktorin të mirënjohur Xhevdet Feri dy ditë më parë. Në një...

‘Çanë’ detin me mbi 4 ton hashash/ Jepet dënimi për dy shqiptaret

Aktualitet

‘Çanë’ detin me mbi 4 ton hashash/ Jepet dënimi për dy shqiptaret

Për ta, udhëtimi mbaroi në burgun e Leçes në Italinë fqinje… Pikërisht pas hekurave përfunduar dy shqiptarët e arrestuar nga “Guardia di Finanza” natën e 25 Prillit 2019, pas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!