Letra e presidentit, si bazë e hetimit kombëtar për tërmetin

Diel, 15 December 2019 12:24

20 ditë pas tërmetit të rëndë të 26 nëntorit, në kohën që kanë filluar edhe arrestimet e para për përgjegjësit kryesorë të kësaj tragjedie, një gjë duhet të kihet parasysh se një hetim serioz e i vërtetë duhet të nisë me letrën që Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka shkruar kryeministrit Edi Rama, zëvendës kryeministrit Erion Braçe dhe ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në korrik 2019 ku i paralajmëroi se një ‘tërmet apokaliptik’ do të godasë Ballkanin.  Ndër mjet të tjerash, në atë letër presidenti Meta shkroi: “... Institucionet përgjegjëse, a kanë kontaktuar me sizmologun Tselentis dhe institucionet homologe të rajonit lidhur me të dhënat e tyre për paralajmërime të tilla?

Cilat janë kapacitetet tona për përballimin dhe masat e marra nga ana juaj , nëse vendi ynë do të goditet nga një tërmet i përmasave të tilla.

Çfarë masash janë marrë apo do të merren për të reaguar në kohë dhe për të minimizuar pasojat e mundshme në nivel qëndron dhe vendor?”

Për fat të keq, tragjedia. Qeveria, Rama, Xhaçka e të tjerë u tallën me letrën, në vend të masave konkrete.  Fakti tregoi se vendi ishte i papërgatitur. Emergjencat civile nuk ishin efikase. Nuk kishte as para e as infrastrukturë për të përballuar tërmetin. Zjarrfikëset e mjetet e tjera ishin pa naftë. Nuk kishte as qen për të gjetur viktimat, nuk pati asnjë rezervë për ushqime, veshmbathje. Shkurt tragjedia u bë edhe më e rëndë e me pasoja të mëdha.

Rama ndërseu gaztorët e shërbëtorët e tij mediatikë që të tallen, të vënë në lojë letrën dhe jo të merrte masa serioze. Kjo tallje i shkon për shtat qeverisë së tij rilindase. Dje dhe sot prokuroria ka lëshuar disa fletë arreste për shkaktarët e këtyre viktimave, ata që abuzuan me ndërtimet, me lejet e kontrollet. Por nuk duhet të ndalet këtu. Hetimi duhet të nisë nga Rama, nga ministria Olta Xhaçka që i ktheu një përgjigje të paturpshme Presidentit, duke gënjyer se qeveria kishte marrë masat dhe se emergjencat civile ishin në lartësinë e duhur. Shteti ishte dhe është edhe sot inegzistent. Qeveria mund të mos ketë faj për tërmetin si dukuri natyrore, por ka vaj dhe është po aq kriminale për mosmarrjen e masave, për korrupsionin galopant, për vjedhjet, keqqeverisjen. Sot po shikojmë se Rama tallet lart e poshtë e bën sikur u qan hallin por në të vërtetë ai po e shkon këtë fatkeqësi si mjet për të forcuar pushtetin e tij.

Do vijë dita kur vendi të jetë në një shtet serioz dhe një hetim serioz kombëtar ku rilindesit të mos jenë më nëpër këmbë do të shikojnë qartë se çfarë dëmi e tragjedie i kanë shkaktuar këtij populli, kjo qeveri, ky sekt që qeveris prej vitit 2013. Ajo që po ndodh është prova më e thellë e më qartë se si sillen shtetarët me çështjet madhore, se si sillet sekti i Rilindjes dhe kryegaztori me tragjedinë e popullit të tij

Modifikuar më Diel, 15 December 2019 19:27

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!