“Nuk ka asnjë shans…”, Meta me tone të ashpra: Rilindja vendase dhe Rilindasit ndërkombëtarë kanë në plan të zhbëjnë Shqipërinë

E mërkurë, 08 Janar 2020 10:27

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ftuar në emisionin “Tempora” të gazetares Sonila Meço, u është rikthyer akuzave tepër të ashpra në adresë të mazhorancës dhe “rilindasve ndërkombëtare”, që sipas tij, kanë projekt zhbërjen e Shqipërisë.

“Statistikat demografike dhe paralajmerimet e nje sere institucioneve prestigjoze jane teper serioze dhe flasin per nje shpopullim te frikshem te Shqiperise. Une e kam denoncuar prej kohesh nje projekt antikombetar per zhberjen e Shqiperise. Kam folur me fort dhe i pari per ta frenuar dhe ndaluar kete projekt antikombetar. Rilindja vendase dhe Rilindasit nderkombetare ka ne plan te zhbeje Shqiperine. Nuk eshte hera e pare qe e them kete”, ka denoncuar Meta.

Më tej, Kreu i Shtetit bëri me dije se do t’i drejtohet Komisionit të Venecias në lidhje me shkeljet kushtetuese të Kuvendit të Shqipërisë, në procesin e zgjedhjes së dy anëtareve të Gjykatës Kushtetuese, si zgjedhje të bëra pa garë, pa mundësi zgjedhjeje, vetëm me një kandidat, dhe në kundërshtim me radhën që dikton Kushtetuta dhe kriteret e ligjit për organizimin e Gjykatës Kushtetuese.

I pyetur nëse ka frikë se “Venecia” mund t’i japë të drejtë mazhorancës për Gjykatën Kushtetuese, Meta sqaroi se “nuk ka asnjë shans që Komisioni i Venecias te hedhe ne koshin e plehrave emrin dhe reputacionin e vet”.

I pyetur ne lidhje me videot per Dvoranin, Meta tha “videot do te vazhdojne. Ka plot te tjera ne pritje. Perderisa te tjeret dezinformojne, une jam i vendosur per te bere transparence”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!