COVID-19, Rama gënjen sërish

Hënë, 11 May 2020 15:12

Një tjetër deklaratë e gënjeshtërt e kryeministrit Edi Rama lidhur me COVID 19.

Në konferencën e përbashkët me ambasadorin e BE në Shqipëri të mbajtur të shtunën, Rama iu referua shembullit të Koresë së Jugut për frenim të hapjes së masave, ku deklaroi se ky vend mbylli baret dhe restorantet pasi pati një kërcim të rasteve të infeksionit.

“Kam parë se si në Korenë e Jugut janë rimbyllur të gjitha baret dhe restorantet sepse pas hapjes së tyre ka pasur një kërcim të frikshëm të numrave”, u shpreh Rama.

Në një lidhje me gazetarin Enkel Demi në emisionin Abc-ja e mëngjesit, Emanuel Rakipllari, mësues në Seul të Koresë së Jugut i cili qëndronte pikërisht në një bar-kafe pas përfundimit të punës, e hodhi poshtë këtë deklaratë të kryeministrit.

Ai tha se baret dhe restorantet nuk janë mbyllur, por shtoi se përkohësisht është ndaluar frekuentimi i clubeve, për shkak se siç tha ai të rinjtë nuk tregohen të bindur për të ruajtur masat ndaj koronavirusit.

“Nuk është mbyllur asnjë bar dhe restorant. Janë mbyllur vetëm clubet e natës përkohësisht. Të gfjithë ata që shkojnë në disko duhet të lënë numrin e telefonit dhe adresën. Janë 71 të infektuar deri tani, gjë që nuk ka shkaktuar panik, por duke pasur frikën e një shpërthimi u bë një frenim për ruajtje. Por rinia nuk dëgjon, kështu që u vendos mbyllja e clubeve. Jeta vazhdon normalisht por vetëm që nuk shkojmë të nxjerrim stresin në disko. Jeta vazhdon normalisht dhe këtë javë do të jepet një konfirmim edhe për hapjen e shkollave”, tha Rakipllari.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!