Maskarenjtë mediatikë të paguar nga Rama turren drejt presidencës për nënshtetsinë shqiptare

Premte, 23 October 2020 16:42

 

Nga Herion Mesi-

Një urdi pisash dhe qensh mediatikë të paguar nga Edi Rama dhe qeveria, të cilët për vete kanë vjedhur toka publike në kryeqytet apo që bëjnë “shpi turistike” me fondet e shtetit apo që kanë dosje në SHISH, apo që kanë përlarë toka në zonat e bregdetit e që mbajnë kollare deputeti të dhuruar nga kryeministri, janë turr ndaj institucionit të Presidentit të Republikës se gjoja ka dhënë nënshtesi shqiptare disa përsonave problematikë, ndërkohë që presidenca i ka dhënë konform ligjit. Presidenti ka dhënë disa nënshtetasve kosovarë apo nga Maqedonia e Veriut, sipas Kushtetutës, por pisat e pushtetit mundohen të bëjnë me baltë institucionin e presidentit, ndërkohë që mazhoranca ka miratuar një ligj të poshtër (që hyn në fuqi këto ditë) ku ndalon marrjen e nënshtetsisë nëse ka ndonjë prind me kombësi shqiptare, pra nëse janë nga Kosova apo Maqedonia e Veriut. Ky është një veprim antikombëtar, ndërkohë që PS-ja u lejon kinezëve apo afrikanëve ta marrin nënshtetsinë shqiptare para kosovarëve apo shqiptarëve nga Maqedonia e Veriut.
Të mos harrojmë se kosovarët nuk lejohet të lëvizin pa viza në BE, ndaj për disa përsonalitete kosovare presidenti ka mundësuar dhënien e nënshtetsisë shqiptare dhe ka vepruar shumë drejt. Por një deputet hajdut që po fliste në TCH dhe që është në ndjekje penale për tokat e vjedhura banorëve në Zonën e Bregut, akuzonte presidencën.
E gjithë kjo maskaradë e stisur nga kryeministri kundër Presidentit stonon pasi për çdo dhënie nënshtetsie, presidenca nis shkresë konfirmimi në drejtim ministrisë së brendshme dhe SHISH. Dhe me pas ai vendos nëse duhet apo jo, për rastet e veçanta.

E gjithë kjo stuhi e qeverisë frymëzohet nga kryeministri, por përgjigjen e merr me 25 prill, edhe ky sulm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shaqiri: Kryeministri në largim e ka shndërruar Shijakun dhe Durrësin si shesh xhirimi për cirkun dhe propagandën e tij

Politikë

Shaqiri: Kryeministri në largim e ka shndërruar Shijakun dhe Durrësin si shesh xhirimi për cirkun dhe propagandën e tij

  Përfaqësuesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës, Bahri Shaqiri deklaron se Kryeministri në largim e ka shndërruar Shijakun dhe Durrësin si shesh xhirimi për cirkun dhe propagandën e tij. “Kryeministri...

Pse nuk duhet neglizhuar prezenca ushtarake në Othonoi

Politikë

Pse nuk duhet neglizhuar prezenca ushtarake në Othonoi

  Në disa gazeta greke dhe shqiptare ka qarkulluar lajmi i bujshëm se “qeveria greke po planifikon të vendosë prezencë ushtarake në Othonoi”, ishull që është i njohur si një referencë...

Mediu takim me strukturat në Laprakë: 25 prilli do të ndajë të mirën nga e keqja

Politikë

Mediu takim me strukturat në Laprakë: 25 prilli do të ndajë të mirën nga e keqja

  Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu në fjalën e tij gjatë rakimit me strukturat e PR në Laprakë ku theksoi se 25 Prilli është një datë e rëndësishme, sepse do...