Tritan Shehu/Duhet pershendetur konfirmimi nga Senati i Amy Coney Barrett si antare e Gjykates Supreme te ShBA.

Tuesday, 27 October 2020 15:43

Nga Tritan Shehu

Duhet pershendetur konfirmimi nga Senati i Amy Coney Barrett si antare e Gjykates Supreme te ShBA.
Kjo zgjedhje eshte e rendesishme jo vetem per ShBA, por shume me gjere per vete faktin e mesazheve te rendesishme qe ai vend rrezaton ne Rruzull, mesazhe keto ne mbrojtje te vlerave.
Dhe Zj.Barrett jo thjesht si e djathte konservatore spikat pikerisht per perpjekjet e saj ne ate vend demokratik, ku ka balanca e ekuilibra te forta pushtetesh, si nje personalitet i vendosur ne mbrojtje te te drejtave reale te grave, e pare kjo ne kontekstin e vlerave universale te njerezimit e familjes, larg spekullimeve populiste e majtise.
Shume e rendesishme kjo zgjedhje ne ate Gjykate edhe per disa vendime ne pritje duke filluar qe nga ceshtjet e abortit, familjes, adoptimeve, droges etj, por dhe per cfare mund te paraqiten ne te ardhmen si projekte per tu implementuar ne ShBA.
Dhe pa dyshim te tilla vendime e qendrime nuk jane te rendesishme vetem per ShBA, por duke pranuar rolin lider te atij vendi ne Bote, marrin nje rendesi shume me te madhe.

Modifikuar më Tuesday, 27 October 2020 18:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...