Tritan Shehu/Shqiperia si Afrika Qendrore: Ministria e Shendetesise aplikon “strategjine” e testimeve, qe OBSh rekomandon per ato vende!

Diel, 01 November 2020 09:59

Nga Tritan Shehu
Shqiperia si Afrika Qendrore: Ministria e Shendetesise aplikon “strategjine” e testimeve, qe OBSh rekomandon per ato vende!
Pra perseritet skema e sigurimit te Vaksines Covid; dhe Komiteti hesht!
Diten e ejte ne Parlament, Ministria deklaroi me mburje strategjine e re te testimit, ate te bazuar mbi “testimet e shpejta serologjike”.
OBSh i rekomandon ato testime te shpejta serologjike si prioritare per vendet e prapambetura, te Afrikes Qendrore, ku mungojne kapacitet per te realizuar testimet PCR masive, me pasoja te renda kjo.
Ato lloj testimesh serologjike, qe aktualisht vazhdojne te kene nje nivel te ulet besueshmerie, arrijne te zbulojne antikorpet kur semundja eshte zhvilluar, pra individi jo vetem eshte renduar, por mund te kete infektuar shume te tjere.
Edhe metodat serologjike normale, per te cilat QSUT nuk po jep asnje rezultat, qe jane te rendesishme per te njohur nivelin e imunizimit te popullesise, aktualisht nuk mund te zevendesojne ato PCR.
Testimi baze sot ne Europe e vendet e tjera ngel ai masiv PCR me objektiv drejt atij PCR te shpejte, e kombinuar kjo me ato imunologjike.
Te deklarosh si strategjike ate cfare OBSh “nga e keqja” u propozon vendeve me te prapambetura, do te thote te pranosh se e ke katandisur vendin e sistemin tone shendetesor ne ato nivele.
E njejta gje ndodhi dhe per sigurimin e Vaksines Covid, per te cilen kjo Qeveri ne ikje eshte bazuar vetem te COVAX, nje organizem ky i shpallur i pa besueshem nga ShBA, i ngritur per te siguruar sasi per deri 20% te popullesive e me hark kohor deri ne fund te 2021, per vendet e prapambetura.
Ndersa edhe Kosova po e blen direkt kete vaksine, njelloj si pjesa tjeter e Europes, neve kjo Qeveri me mburje po na con me shpejtesi ne standartet me te prapambetura te Afrikes.
P.S. Bashkengjitur keni rekomandimin e OBSh drejtuar atyre vendeve per ate test te shpejte, me argumentimin perkates.

Modifikuar më Diel, 01 November 2020 15:28

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...