SHBA: Kina po zbaton politika të “gjenocidit” ndaj ujgurëve

E Enjte, 21 Janar 2021 18:06

 

Në orët e fundit të administratës së Presidentit Donald Trump, Shtetet e Bashkuara të martën etiketuan zyrtarisht politikat e qeverisë kineze ndaj komunitetit myslimanë të ujgurëve dhe pakicave të tjera në rajonin veriperëndimor të Xinjiangut si "gjenocid".

“Pas ekzaminimit të kujdesshëm të fakteve në dispozicion, unë kam përcaktuar se Republika Popullore e Kinës, nën drejtimin dhe kontrollin e Partisë Komuniste Kineze, ka kryer gjenocid ndaj ujgurëve kryesisht myslimanë dhe pakicave të tjera etnike dhe fetare në Xinjiang", tha Sekretari i Shtetit Mike Pompeo përmes një deklarate të martën.

I emëruari i Presidentit të zgjedhur Joe Biden për postin e Sekretarit të Shtetit, Anthony Blinken tha se ai është dakord me përcaktimin e politikës nga zoti Pompeo se Partia Komuniste e Kinës është angazhuar në gjenocid ndaj popullatës myslimane të ujgurëve.

That's my judgement as well," said @ABlinken when asked by @LindseyGrahamSC if he agrees with @SecPompeo's policy determination today that #CCP's suppression against #Uighurs is #genocide. @VOANews pic.twitter.com/8Yn7PoASpz

— VOA Nike Ching 张蓉湘 (@rongxiang) January 19, 2021
"Ky është edhe gjykimi im", tha zoti Blinken para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, gjatë seancës së tij të konfirmimit të martën.

Shtetet e Bahkuara prej shumë vitesh kanë kritikuar politikat kineze të burgosjes dhe riarsimimit në Xinjiang, por deri tani nuk i quanin ato zyrtarisht si politika të gjenocidit.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...