20 përqind për mafian/ Gazetari: 600 milionë euro ryshfet në Tiranë

Saturday, 23 Janar 2021 11:44

 

Skandali i përgjimeve të Ndraghetas vazhdon të dominojë diskutimet e opinionit publik, edhe pse lajmi është censuruar nga shumica dërrmuese e medieve në vend.

Përkundrejt ryshfetit prej 20 përqind për leje ndërtimi, mafia e frikshme pret të ndërtojë pallate shumëkatëshe në Tiranë.


LEXO EDHE:
Skandali me Manastirliun/ Tomorri: Vini nën hetim SPAK-un

Sipas gazetarit Vehap Kola, kjo do të thotë të paktën 600 milionë euro ryshfet.

 

“Në vitet 2017-2019, Bashkia e Tiranës ka dhënë leje ndërtimi për 3 milion m² pallate dhe kulla.

 

Për secilën nga këto 3 milion m², 20% e vlerës së tregut shkojnë ryshfet ata që japin lejen.

Me një mesatare dorështrënguar, vlera e këtyre ndërtimeve u avitet 3 miliard eurove.

20% e 3 miliard eurove janë 600 milion euro.

600 milion euro është vetëm ryshfeti i ndërtimit të pallateve, kullave që kanë marrë leje gjatë viteve 2017, 2018 dhe 2019 në territorin e Tiranës.

Sipas raportit të Global Initiative, në Tiranë janë pastruar mbi 500 milion euro para të pista.

Pesë me hiç! Asgjë nuk qenkan 500 milion eurot që zbuloi Global Initiative përpara 3 miliard eurove që zbuloi Prokuroria Italiane.

Pa i hyrë fare muhabetit të përfshirjes se mafias, vetëm 600 milion euro korrupsion janë mjaft për të nisur një Nurenberg.

Shqipëria është një vend i rrezikuar kaq shumë sa çdo përgatitje për të ikur prej saj është e përligjur.

Qeverisja nga paraja e organizuar është po aq e rrezikshme sa qeverisja nga krimi i organizuar.

Vendi ynë qeveriset nga paraja e organizuar dhe krimi i organizuar, të organizuar bashkë për ta bërë shtetin një shtojcë të biznesit të tyre të fëlliqur,” shkruan ai.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...