“Kush prek votën është armik i Republikës”, paralajmërimi i Metës: Do ketë ndëshkim të mrekullueshëm, spektakolar

Hënë, 29 Mars 2021 08:04

 

Presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar sot nga qyteti i Durrësit se kushdo që prek votën në zgjedhjet e 25 prillit, “do të ketë ndëshkim të mrekullueshëm e spektakolar”, teksa për ta ka përdorur cilësimin “armiq të Republikës”.
“E thërras këtë aleancë me qytetarët për të sensibilizuar, nxitur e përkrahur cdo qytetar apo funksionar publik të përgjegjshëm të denoncojë cdo veprim të paligjshëm në KQZ apo te presidenti që cdo kush të vihet përballë përgjegjësisë sipas ligjit.

Ne bashkë do garantojmë se kushdo që tenton të prekë votën e lirë s’do ketë shpëtim, por ndëshkim të mrekullueshëm, spektakolar sic e meriton një armik i Republikës.

Kush prek votën është armik i Republikës se degradimi i zgjedhjeve na ka bërë këtu që të jemi kaq mbrapa sa të ëndërrojmë zgjedhje si në Kosovë apo Maqedoninë e Veriut”, tha Meta.

Deklarata e kreut të shtetit u bë sot në prezantimin e nismës që ka ndërmarrë Meta, duke vendosur një ‘dritare’ në faqen zyrtare të Presidencës, ku fton çdo shqiptar për të denoncuar krimet zgjedhore.

“Ne duhet të denoncojmë hapur e pa hezitim cdo krim zgjedhor. Për këtë arsye i kam hapur rrugën kësaj nisme për një proves zgjedhor sa më transparent, të qetë e sipas standarteve evropiane.

Kemi vendosur në dispozicin një drtiare të re të mbrojtjes së votës së lirë me moton denonco krimin zgjedhor.

Kjo dritare shfaqet në faqen zyrtare të Presidencës. I ftoj të gjithë qytetarët të mos hezitojnë, të mos tremben, por me kurajo të denoncojnë në mënyrë të dokumentuar me zë e mefigurë cdo veprim të kundraligjshëm, cdo veprim që synon frikësimin nga subjeket zgjedhore, falsifikim për materialet zgjedhore apo rezultatit të zgjedhjeve”, tha Meta.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

Politikë

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

  Kreu i KZAZ nr.29 Ramiz Billa, i ftuar në “Radari Informativ”, foli për procesin zgjedhor dhe qendrat e votimit. Ai bëri me dije se në terren janë bërë verifikime për qendrat...

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

Politikë

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

  Drejtuesja e LSI në qarkun e Durrësit, Elona Guri, vijon takimet elektorale në qytetin bregdetar. Takimin e radhës, Guri e ka zhvilluar me disa të rinj të këtij qyteti. Guri shfaqet...