Aurel Plasari: Lamtumirë Sherif Delvinës, historianit dhe mikut

Saturday, 16 Prill 2022 13:38

 

Nga Aurel Plasari

Plot gjashtëmbëdhjetë vite kam qenë me fat të bashkëpunoj me të në detyrë administrative. Por, më me shumë vlerë se ai bashkëpunim zyrtar-shkencor, kanë qenë bisedat dhe diskutimet me të gati të përditshme gjatë atyre viteve. Vështirë të ndeshje ndonjë informacion që ai të mos e dinte! Sidomos në fushat e dy pasioneve të tij të mëdha historiografike: Çamëri dhe Kosovë.

Mund të jesh historian me studime në Moskë a në Londër, me grada e me tituj, dhe të mbetesh shkencëtar i dështuar sepse të ka penguar vesi i shërbimit ndaj pushteteve. Mund të jesh historian modest, pa tituj e pa grada, dhe ta shenjosh me arritje të spikatura historinë e kombit tënd falë moralitetit për të shqiptuar të vërtetat. Kësaj kategorie të dytë i përkiste Sherif Delvina dhe, edhe si i tillë, ishte mësim

Login to post comments

Lajmet e fundit

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

Politikë

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

  Gazetari Çim Peka deklaroi në emisionin 'Task Force' me Sonila Meçon në Syri Tv se kryeministrit Rama i është kërkuar të shkojë në Presidencë dhe të azilohet përfundimisht, dhe vëndin...

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

Aktualitet

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

  Shpeshherë dëgjojmë për qytetarë që ankohen për kompanitë e sigurimeve. Dikush pretendon për mospagim e dikush tjetër për pagim jo konform dëmit të pësuar. SIGAL UNIQA ka qënë iniciatore e...

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

Politikë

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

  Ish-drejtuesi i PD në Elbasan, Aurel Bylykbashi, ka qënë ditën e djeshme në protestën e zhvilluar në të gjitha komisariatet e vendit kundër vrasjes së të riut brenda në komisariatin...