Protesta nëpërmjet fotove

E mërkurë, 06 June 2018 19:37

Të rinjtë e FRPD-së dhe LRI-së sollën një tjetër risi në protestën e pasdites së sotme, para Ministrisë së Brendshme, ku kërkuan rrëzimin e qeverisë Rama e në veçanti largimin e Xhafaj.

“Një ekspozitë me “meme” nga shumë të rinj që i kanë realizuar për të treguar se nuk e durojnë sot qeverinë e Ramës, këtë sistem antivlerash”, u shpreh deputetja e LSI-së Floida Kërpaçi.

“Në mënyre simbolike, të rinjtë vendosen përpara ministrisë një ekspozite me “meme” të bëra nga të rinj të pa angazhuar politikisht, rrjete të ndryshme sociale si dhe Genc Sejko, te cilat tregojnë se si vepron drejtësia e Edi Rames”, tha Belind Këllici, kreu i FRPD-së.

Ai po ashtu shtoi se kuksianët vazhdojnë të jenë në burg, ndërkohë që Tahiri e Xhafaj janë të lirë, “Kuksianet janë ende ne burg, Tahiri i lirë e Xhafa ministër. Për 3 mije leke fature energjie të pa paguar kryefamiljaret janë shtyre drejt vetëvrasjes, ndërsa Fatmir Xhafa është ministër dhe pse ka fshehur nga drejtësia të vëllanë të dënuar për trafik droge, edhe perse ai është subjekt i ligjit Antimafia për shkak të dënimit me 7 vite burg për trafik droge në Itali të vëllait të tij.

Këto meme pasqyrojnë më së miri ironinë thërresë me të cilen të rinjtë shqiptarë trajtojnë Edi Ramën, Fatmir Xhafen e Saimir Tahirin në rrjetet sociale. Tashmë kjo treshe e cila po bllokon integrimin e Shqipërisë në Europë është trageti kryesor i talljes së të rinjve shqiptarë”.

Protestuesit kërkuan jo vetëm largimin e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, por edhe të Kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së drejtuar prej tij.

Ata po ashtu thanë se protestat do të vazhdojnë deri në rrëzimin e qeverisë së krimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!