Gjata: Duhet zgjidhje politike si në Austri. Zgjedhjet e 30 qershorit të pamundura!

Hënë, 20 May 2019 11:32

"E patë qytetërimin, njerëzit? Ishte në tentativë skandali, dhe dy veta dhanë dorëheqjen. Nuk pritën gjykatat, ata, se gjerat zgjidhen politikisht”. Çlirim Gjata, sekretari për çështjet ligjore të PD-së, ne nje bisede ne A2 i referohet vendimit për zgjedhje të parakohshme në Austri, pas një skandali përgjimesh.

“Këtë po kërkojmë përditë në protestë edhe ne, ajo është Evropa ku kërkojmë të shkojmë”, thotë ai.  

Edhe pse Qeveria duket ende e sigurt mbi zhvillimin e zgjedhjeve më 30 qershor, Gjata deklaron se kjo është e pamundur, tashmë “çështje e mbyllur”. Por kjo nuk do të thotë që demokratët nuk po përgatiten, dhe kështu interpretohet edhe dërgimi i anëtarëve në KZAZ-të.

“Ne pamë që po bëhen manipulime në regjistrimin e kandidatëve. Do të ishte një problem edhe kur zgjedhjet të shtyhen, se kandidatët ato do të jenë”, thotë Gjata. Në këtë pikë ai kërkon që KQZ te mos shprehet politikisht, të qëndrojë teknike dhe mos t’i japë mend kujt, se kush është parti parlamentare dhe kush jo”.  Bindja është formalisht parti opozitare, por cilësohet si “pjesë e opozitës së krijuar nga Rama, ka lënë një shije të keqe sesi është themeluar brenda ditës”.

Qëndrimit të ngurtë të Qeverisë mbi datën e zgjedhjeve, ai i përgjigjet se “duhet të vejmë në balancë karrigen e kryeministrit me lëvizjen mbarë popullore që ka filluar. Ju mendoni që do të tërhiqet opozita? Po ndodhi,  ajo shuhet”.

Sipas tij, opozita nuk mund të rrinte të shihte, duke mësuar edhe nga historia e Shqipërisë dhe Evropës. Sipas tij, një opozitë fasadë solli përplasjet që çuan në luftë civile Ukrainën, por edhe shembulli shqiptar i ’97-ës vinte nga një opozitë që “u zgjua vonë” dhe nuk menaxhoi situatën.

Ai vit famëkeq për Shqipërinë po citohet gjithmonë më shpesh dhe Gjata shton se “kush nuk mëson nga historia, ka fatin që ta përsëris prapë atë” dhe se pikërisht për të shmangur këtë përballje opozita kërkon që gjithçka të zgjidhet politikisht, me zgjedhje të parakohshme dhe pa Edi Ramën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kjo është anija që solli vdekjen në Bejrut

Globi

Kjo është anija që solli vdekjen në Bejrut

  Lëndët plasëse që shpërthyen në një depo në Bejrut, duke shkaktuar së paku 100 viktima, janë dërguar atje vite më parë nga një anije mallrash, që ishte konfiskuar, dhe e...

Braimllari denoncon:Hera e tretë që të mbjellat në Korçë dëmtohen nga breshri, fermerët në mëshirë të fatit, asnjë ndihmë nga qeveria

Politikë

Braimllari denoncon:Hera e tretë që të mbjellat në Korçë dëmtohen nga breshri, fermerët në mëshirë të fatit, asnjë ndihmë nga qeveria

  TIRANËSekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari deklaron se fermerët e Korçës janë në mëshirë të fatit pa asnjë ndihmë nga qeveria. Duke iu referuar dëmeve të shkaktuara nga breshri...

Manjani thirrje shqiptarëve:Duam demokraci e zgjedhje, apo sundim e nënshtrim?

Politikë

Manjani thirrje shqiptarëve:Duam demokraci e zgjedhje, apo sundim e nënshtrim?

  Duke përdorur shprehjet ”s’bën Luli” apo dhe ”opozita është e dobët”, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka shënjestruar ata që përdorin këto justifikime për të votuar kryeministrin Edi Rama. ”Dëshiroj gjithashtu...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!