Garancitë për dorëheqjen dhe kushti i ikjes pa kthim

Saturday, 22 June 2019 10:05

Edi Rama është maniak i parës, tha dy ditë më parë miku më i afërt i kryeministrit, Koço Kokëdhima. Ndërsa dje një tjetër analist, Artur Zheji dha dje lajmin, ende jo zyrtar,  se Rama ka pranuar dorëheqjen por duke marrë si garanci të largohet paqësisht nga pozicioni dhe Shqipëria vetëm duke iu garantuar mbajtja e parave të vjedhura.  Madje këtë tezë të tij ai e mbështeti dhe në një deklaratë të mikut dhe këshilltarit të kryeministrit, Baton Haxhiu, i cili foli për fundin politik të Ramës.

Me të drejtë David L. Phillips, drejtor i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia të SHBA, rreshtoi një sërë faktorësh që e detyrojnë Edi Ramën të japë dorëheqjen një orë e më parë. Rama po bën gjithçka që të përfitonte imunitet nga Prokuroria e Krimeve “për të mos u hetuar në këmbim të një premtimi se ai do të heqë dorë nga politika tani e në vazhdim dhe se të mbrojë paratë e tij. Përgjimet e fundit të “Bild” e nxjerrin zbuluar Ramën dhe se vërtetojnë akuzat e shumta të opozitës ndaj tij.

Tashmë është e qartë për të gjithë se Edi Rama me veprimet dhe mosveprimet e tij  kërkon vetëm të mbrojë paratë e veta dhe asgjë tjetër. U bënë muaj që opozita proteston kundër keqqeverisjes, kundër aferave korruptive e kriminale të tij, ndërkohë që dita ditës vendi po shkon drejt greminës, ndërsa Rama vijon me propagandën e tij të shpifur dhe me forcë e dhunë mundohet të mbajë pushtetin.

Ramës nuk i bëhet vonë as për PS, të cilën e ka marrë peng, sikurse edhe shtetin, as për popullin e tij që po shkon drejt rrënimit, as për bizneset, as për zgjedhësit e gënjyer që shpresojnë tek lëmosha e tij, as për fshatarët e as për studentët. I gjithë halli i tij janë paratë e pasuria që ka vënë me vjedhje, mashtrime e PPP-ra të çuditshme, duke përfituar nga buxheti i shtetit, janë oligarkët dhe krimi që e sponsorizon dhe e mban në pushtet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Politikë

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka i ftuar në studion e lajmeve në Fax News foli për takimin e thërritur nga presidenti Ilir Meta. Ndoka u shpreh se pjesë e diskutimit ishte...

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Bota Shqiptare

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në...

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Kuriozitete

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!