“Kolegji repart i socialistëve”, ish-deputet i PD: Pse nuk shkarkohet Meta

Tuesday, 25 June 2019 20:32

Ish-deputet i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi është shprehur se Partia Socialiste nuk mund ta shkarkoj presidentin Ilir Meta.

Sipas tij, socialistët kanë në dorë vetëm propozimin për shkarkim, por nuk mund të vendosin për shkarkimin e tij.

Bylykbashi thekson se vetëm Gjykata Kushtetuese ë ka kompetencën për të shkarkuar nga posti presidentin Meta.

“Deputetët socialistë nuk kanë asgjë më shumë sesa mundësinë për të propozuar shkarkimin e Presidentit të Republikës. Kaq. Maksimumi do të jetë tentativë partiake për të marrë edhe një pushtet tjetër. Vetëm Gjykata Kushtetuese ka kompetencën për shkarkimin e Presidentit, Parlamenti bën vetëm propozime. Nëse Presidenti thotë se nuk ka zgjedhje, kryeministri nuk ka kompetencë për dekretim date zgjedhjesh”, deklaroi ish-deputeti demokrat.

Ish-deputeti i PD ka folur dhe në lidhje me vendimin e Kolegjit Zgjedhor i cili la në fuqi 30 Qershorin si datë zgjedhjesh.

Ai tha se Kolegji Zgjedhor tashmë është repart i Partisë Socialiste, pasi Kolegji nuk ka kompetenca të kthej dekretin e presidentit.

“Sot ai kolegj është repart i PS-së. Rama kërkoi një gjykatë që t’i kundërvihej dekretit të Presidentit, por Kolegji Zgjedhor nuk e ka këtë kompetencë. Po të kishim Gjykatë Kushtetuese, do të bënim debat edhe për kompetencën e paqenë të Kolegjit Zgjedhor. Kur u pyet për procesin zgjedhor të ditës së diel, Bylykbashi u përgjigj shkurt: “E diela është një proces antikushtetues”,-tha Bylykbashi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Politikë

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka i ftuar në studion e lajmeve në Fax News foli për takimin e thërritur nga presidenti Ilir Meta. Ndoka u shpreh se pjesë e diskutimit ishte...

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Bota Shqiptare

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në...

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Kuriozitete

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!