Presidenti Meta poston “Foton e jetës”: Shqipëria e para

Tuesday, 09 July 2019 08:51

Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka dërguar një mesazh të qartë dhe mjaft domethënës qytetarëve shqiptarë duke publikuar një foto me një shënim të shkurtër:

“Foto e jetës sime. Shqipëria e para!” – shkruan Meta. Kësisoj, ai iu ka kujtuar shqiptarëve ditën kur ai u betua se "Presidenti i Republikës është Kryetar i Shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit."

Ky mesazh i Metës ka ardhur në një kohë kur Parlamenti, pasditen e 8 korrikut 2019, vendosi ngritjen e komisioni hetimor, bazuar në kërkesën e një grupi deputetësh, për shkarkimin nga detyra të Presidentit Ilir Meta. Këta deputetë kishin bindjen se dekreti i Presidentit për anulimin e datës së zgjedhjeve vendore, ishte në kundërshtim me parimet kushtetuese të një Republike Parlamentare.

Vendimi “Për ngritjen e komisionit hetimor parlamentar për kontrollin e ligjshmërisë së veprimeve të kryera nga ana e Presidentit të Republikës së Shqipërisë..." u miratua me 101 vota pro, 6 kundër dhe 3 abstenim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Gjeneral AHMETAJ:“Valle delikuentësh rreth bazës së Pashalimanit”

Politikë

Gjeneral AHMETAJ:“Valle delikuentësh rreth bazës së Pashalimanit”

Për shkak të funksioneve që kam ushtruar nuk do doja ti bëja publike vlerësimet strategjike mbi kërcënimet dhe përfitimet e sigurisë kombëtare nga angazhimet & projektet e NATO-s, BE, UN. Por...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!