Skandal! Kontrata koncesionare/PPP Milot-Balldren parashikon dyfish futje në përllogartjet e bëra për shlyerjen e kredisë

E mërkurë, 11 September 2019 21:11

Në faqen 108 të kontratës koncesionare/PPP për ndërtimin e segmentit rrugor Milot – Balldren evidentohet tabela e shlyerjes së kredisë që do të merret nga koncesionari për realizimin e këtij projekti.

Kredia do të merret në vitin e 1 dhe në vitin e 2 të projektit dhe do të shlyhet nga viti i 3 deri në vitin e 13 të projektit. Në total koncesionari do të marrë 70 milion euro kredi.

Normalisht shlyerja e kësaj kredie do të duhej të ishte 70 milion euro + interesat e bankës.

Ndryshe nga cdo kredi normale, koncesionari nuk parashikon ti kthejë bankës 70 milion + interesat e bankës por 75,3 milion euro + interesat e bankës. Pra 5.3 milion euro më shumë që do të paguhen nga buxheti i shtetit. Dhe kjo është futja e parë që i bëhet parave të shqiptarëve.

Por nuk mbaron me kaq. Normalisht duhet edhe një futje e dytë.

Në vend që interesat e bankës të llogariten mbi huanë e marrë prej 70 milion euro ato janë llogaritur mbi vlerën fiktive prej 75.3 milion euro. Në total, vetëm efekti i mbivlerësimit të interesit si pasojë e llogaritjeve të gabuara të bëra mbi vlerën 75.3 milion euro arrin në shumën 1.1 milion euro.

Pra në total, nga keqllogaritjet e bëra vetëm në lidhje me shlyerjen e kredisë që koncesionari do të marrë për ndërtimin e segmentit rrugor Milot – Balldren, shqiptarët do të paguajnë rreth 6.4 milion euro më shumë. /Syri.net

Image

 

© SYRI.net

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Politikë

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Ish- deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ka thënë se përgjegjësit për vjedhjen në koncesionin e sterilizimit duhet të ndëshkohen. Kërpaçi i drejton disa pyetje qeverisë lidhur me masat që ishin marrë...

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Aktualitet

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Një 62-vjeçar nga Belgjika pritet të përgjigjet përpara gjykatës mbi akuzat për trafik dhe shfrytëzim prostitutash. Gjithçka nisi në vitin 2015, kur ai u njoh me prostitutën shqiptare E.R., 37 vjeç. Edhe...

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Aktualitet

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK,  ka regjistruar procedimin penal për një grup personash që akuzohen për “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, “Falsifikimi i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!