Tritan Shehu: Sot Rama ne Serbi kerkon te “zevendesoje” Brukselin me Beogradin

E mërkurë, 09 October 2019 20:04

Nga Tritan Shehu

Sot Rama ne Serbi kerkon te “zevendesoje” Brukselin me Beogradin.
Te flasesh per “Shengen” ballkanik tashme eshte mashtrim, qytetaret tane levizin lirshem ne Rajon.
Mini “Shengeni” ballkanik eshte vetem nje kamuflim trashanik i nje forme “Beneluxi”, ide vjeter kjo e atyre qe duan ta mbajne Rajonin tone larg BE, duke ringjallur endren serbe te Jugosllavise se Re e ofruar neve Lindjen.
Mbasi Shqiperia humbi ne keto 6 vite rolin lider ne Rajon si faktor stabiliteti e qender referimi, mbasi Rilindja ndihmoi qe ky rol t’i kaloje Serbise, me kete inisiativen e fundit kjo kerkon edhe ta “zyrtarizoje” kete, duke u sinkronizuar me te gjithe ata qe mendojne se nuk mund te kete nje Ballkan Perendimor stabel pa Serbine ne qender te tij.
Askush mos te mendoje se shqiptaret mund mashtrohen deri ne ate pike sa Beogradin ta marrin per Bruksel e BE mund ta shkembejne me hapesirat lindore

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!