Kreshnik Çollaku: Jam për maxhoritar të pastër 100%

E Enjte, 24 October 2019 15:17

Nga Kreshnik Çollaku

Per #Maxhoritar te paster 100%.

Edhe nje here per sistemin e zgjedhjeve.

Cdo zgjedhje eshte gare. Problemi me i madh sot ne Shqiperi eshte ekzistenca apo jo e gares. Gare nuk ka kur nje pale ble apo vjedh vota. Problemi i madh sot eshte asgjesimi i pengesave qe nuk lejojne garat e ndershme.

Me pas duke folur per sistemet zgjedhore.
Sistemi me i paster,me afer votuesit zgjedhesit,qe lidh kandidatin me voten direkte te njerezve dhe detyrimet qe ajo sjell me pas,llogaridhenien eshte #maxhoritari i paster.
Perballja nominale ne cdo zone,100% pa garanci vendi e liste te sigurte.
Kjo eshte gara e vertete.

Proporcionali i cdo lloji,garen e kalon nga individet te subjektet politike. Individet sherbejne per ti ngritur apo ulur kuotat politike subjektit,partise. Per te qene perfaqesues,proporcionali detyron nje forme perzgjedhje demokratike brenda subjekteve,ne respekt te cilesise kontributeve karrierave.

Sistemi me hibrid eshte perzierja e te dyjave,listat e hapura. Ky sistem hibrid nuk eshte as maxhoritar as proporcional. Teorite populiste se nje sistem i tille pastron parlamentin,largon te paaftet, injorantet nga listat e perfaqeson qytetaret e votuesit eshte ose naivitet ose nje hile populiste.
Me lista te hapura,kandidatet fitues nuk i percakojne votuesit e qytetaret. Me lista te hapura nuk ka pse individet te kerkojne vota nga Veri ne Jug. Me lista te hapura fushata do te behet nga studiot televizive. Dhe fituesit do te jene ata qe pronaret e mediave do tu shesin apo lejojne kohen televizive.
Me pas deputeti fitues nuk do te kete asnje pergjegjesi ndaj votuesit te nje zone. Me pas fituesit,detyrimin do ta kene ose ndaj Klan ose Top,ose ndaj ndonje Oligarku qe do tua siguroje keto hapsira ne varesi te sherbimit te marre apo te dhene.

Nese doni gare,ajo e verteta ndodh me #Maxhoritar te paster 100%,me maxhoritar u sherbehet votuesve.
Me proporcional u sherbehet partive.
Me lista te hapura u sherbehet Oligarkeve dhe Pronareve te Mediave.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“8 Marsi”, ish-deputetja e LSI: Një ditë reflektimi! Nuk jeni vetëm do të vazhdojmë te luftojmë se bashku, kundër diskriminimit

Politikë

“8 Marsi”, ish-deputetja e LSI: Një ditë reflektimi! Nuk jeni vetëm do të vazhdojmë te luftojmë se bashku, kundër diskriminimit

  Ish-deputetja e LSI-së Erisa Xhixho thotë se ky 8 mars duhet të jetë një ditë reflektimi për sa shumë meritojnë dhe sa pak marrin gratë.   Në një postim në “Facebook”, Xhixho...

Emrat që ikin e vijnë nga lista e PS në 7 qarqe

Politikë

Emrat që ikin e vijnë nga lista e PS në 7 qarqe

  Ora 19:30 do ta gjej shtabin elektoral socialist dhe kryesinë e partisë përballë Edi Ramës në finalizimin e listës së kandidatëve për deputetë që do t’i shkojnë KQZ-së. Strategjia e...

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...