‘Shuplaka’ e KE për Ramën: Do ‘përmbytemi’ nga kriminelët

E mërkurë, 20 November 2019 19:31

Një nga të përditshmet më të mëdha në Francë, Le Figaro, shkruan se në Londër është mbajtur një konferencë, ku drejtuesit e disa vendeve, mes tyre edhe Edi Rama i Shqipërisë, kanë premtuar ‘pasaporta të arta’ përkundrejt një shume prej 100 mijë eurosh.

Gazeta shkruan se praktika e këtyre pasaportave është thellësisht e kritikuar nga Komisioni Europian.
Objektivi i konferencës në Londër ishte ‘ofrimi i pasaportave të arta për super-të pasurit, në këmbim të investimeve’.

Por gazeta thotë se këto pasaporta janë si një leje-kalim për afera të errëta.

Zëvendëspresidentja e re e KE, Vera Jourova thotë se rreziku është i madh pasi njerëzit që marrin këto pasaporta, do të mund të lëvizin lirshëm në BE. “Nuk duam të kthehemi në parajsë të kriminelëve, të korrupsionit dhe pastrimit të parave,” tha ajo.

Të pranishëm në konferencën e organizuar në Londër ishin kryeministrat e Shqipërisë, Malit të Zi dhe Santa Luçias.

Komisioni Europian thotë se është i shqetësuar nga të tilla skema, pasi nuk i kontrollon dot.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Aktualitet

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Prej shumë vitesh, hapësira mediatike shqiptare pushtohet nga shprehje patetike “policia arreston dhe drejtësia liron”. Këtë togfjalësh e kanë përdorur qeveritë shqiptare, pavarësisht ngjyrimeve politike. Natyrisht, kryeministri aktual, Edi Rama, e...

Vajza e Xhevdet Ferit rrëqeth rrëqeth me postimin për të atin: Ja aryeja pse nuk mbajtëm homazhe

Aktualitet

Vajza e Xhevdet Ferit rrëqeth rrëqeth me postimin për të atin: Ja aryeja pse nuk mbajtëm homazhe

Një insuficience e rëndë pulmonare, të cilës nuk mundi t’i mbijetojë dot, është kjo sëmundja që i mori jetën aktorin të mirënjohur Xhevdet Feri dy ditë më parë. Në një...

‘Çanë’ detin me mbi 4 ton hashash/ Jepet dënimi për dy shqiptaret

Aktualitet

‘Çanë’ detin me mbi 4 ton hashash/ Jepet dënimi për dy shqiptaret

Për ta, udhëtimi mbaroi në burgun e Leçes në Italinë fqinje… Pikërisht pas hekurave përfunduar dy shqiptarët e arrestuar nga “Guardia di Finanza” natën e 25 Prillit 2019, pas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!