‘Shuplaka e parë’/ Spiegel: Shqipëria ka nevojë vetë për OSBE-në

Tuesday, 14 Janar 2020 10:06

Shqipëria si kryesuese e OSBE mori të hënën ‘shuplakën’ e parë nga vetë ky organizëm.

Përfaqësuesi i OSBE për Median, Harlem Desir reagoi pasi presidenti Ilir Meta ktheu mbrapsht ligjet për antishpifjen.

Ai tha se është i gatshëm të punojë me autoritetet shqiptare për përmirësimin e ligjit të shtypit, veçanërisht atyre pjeseve që lidhen me gjobat dhe parimin e proporcionalitetit siç parashikohet në ligjin ndërkombëtar.

Për ironi, Desir këtë herë reagoi me një deklaratë zyrtare, jo si atëherë kur u duk se mbështeti Edi Ramën për nismat ligjore me disa postime personale në rrjetet sociale.

 Ky reagim tregon qartë atë që e kanë thënë vazhdimisht ekspertët, se Shqipëria jo vetëm nuk mund të drejtojë OSBE-në, por ka nevojë për të në këto kohë kur demokracia është cënuar ndjeshëm.

Revista më e madhe europiane, Spiegel, e thekson diçka të tillë në një artikull.

Shkrimi tregon se si shtetet e vogla po marrin drejtimin e organizatave të mëdha. Kështu, Kroacia do drejtojë presidencën e BE, Estonia do bëhet pjesë e Këshillit të Sigurisë së OKB si anëtare jo e përhershme, kurse Shqipëria do drejtojë OSBE-në.

“Shqipëria merr përsipër OSBE-në- por ka nevojë vetë për të,” shkruan revista.

Detyrat e OSBE janë vëzhgimi i zgjedhjeve, kujdesi për lirinë e medias dhe mbrojtja e minoriteteve.

“Kryeministri Edi Rama i Partisë Socialiste aktualisht po qeveris pa një opozitë parlamentare, sepse Partia Demokratike e krahut të djathtë po bojkoton parlamentin. Zgjedhjet lokale në qershor u mbajtën po ashtu pa opozitën, e cila akuzon PS-në për manipulim. Politika e vendit është gllabëruar nga korrupsioni dhe krimi i organizuar,” shkruan revista.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Aktualitet

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Katër të plagosur rëndë nga aksidenti në Gramsh do të transportohen drejt spitalit të Traumës në Tiranë.   Gazetari Shkëlzen Henkoja bën me dije se të aksidentuarit janë në gjëndje të rëndë...

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Sport

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Manchester City edhe pse shumë larg Liverpool në renditjen e Premier League i ka dhënë fund dilemave për vendin e dytë. ‘The Citizens’ kanë mposhtur Leicester City në shtëpinë e...

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Show-biz

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Dafina Zeqiri i ka shprehur dashurinë në publik partnerit të saj Dj Geek. Ka qenë vetë këngëtarja shqiptare ajo e cila ka publikuar një foto me partnerin duke u puthur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!