Israel Times: Presidenti Meta falënderon njësinë e trupave izraelite që ndihmoi në tërmetin e nëntorit

E Enjte, 23 Janar 2020 09:37

Media prestigjioze izraelite “Israel Times” i ka dedikuar një artikull Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta, i cili mori pjesë ditën e djeshme në Forumin Botëror të Holokaustit, në Jerusalem.

Gjatë kësaj vizite në Izrael, Presidenti Meta bëri një ndalesë për të takuar disa ushtarë të FNSH-së,- shkruan media izraelite.

“Presidenti Ilir Meta shkoi për të takuar dhe falënderuar edhe njësinë e shpëtimit të Forcave të Armatosura të Izraelit që shkoi drejt vendit të vogël të Ballkanit për të ndihmuar në operacionin e kërkim-shpëtimit pas tërmetit të tmerrshëm me magnitudë 6.4 që goditi e Shqipërinë në nëntor, duke lënë 51 të vdekur dhe mbi 3,000 të plagosur,”- përfundon shkrimin “Israel Times”.

Ndërsa në faqen zyrtare të Forcave të Armatosura të Izraelit në rrjetin social Twitter shkruhet “Teksa udhëheqësit botërorë janë në Jeruzalem për Forumin Botëror të Holokaustit, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta mori një moment për t’u takuar dhe falënderuar ekipin e ushtarëve të Forcave të Armatosura të Izraelit që erdhën në ndihmë të kombit të tij pas një tërmeti vdekjeprurës që goditi Shqipërinë nëntorin e kaluar.

 
 
 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Aktualitet

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Katër të plagosur rëndë nga aksidenti në Gramsh do të transportohen drejt spitalit të Traumës në Tiranë.   Gazetari Shkëlzen Henkoja bën me dije se të aksidentuarit janë në gjëndje të rëndë...

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Sport

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Manchester City edhe pse shumë larg Liverpool në renditjen e Premier League i ka dhënë fund dilemave për vendin e dytë. ‘The Citizens’ kanë mposhtur Leicester City në shtëpinë e...

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Show-biz

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Dafina Zeqiri i ka shprehur dashurinë në publik partnerit të saj Dj Geek. Ka qenë vetë këngëtarja shqiptare ajo e cila ka publikuar një foto me partnerin duke u puthur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!