"The Economist": Shqipëria në pikiatë në çdo renditje që kur Rama mori pushtetin!

E Enjte, 23 Janar 2020 09:49

Gjërat në Shqipëri vetëm po përkeqësohen dhe kjo është e dukshme për çdo qytetar që jeton në këtë vend.

Por edhe nëse keni ndopak iluzione, shihni raportet e vazhdueshme të ndërkombëtarëve që japin të dhëna tronditëse. Shqipëria ka njohur rënie pikiatë në çdo renditje ndërkombëtare që kur Edi Rama mori pushtetin.

Të enjten u publikua indeksi më i rëndësishëm i korrupsionit, ai nga Transparency International, që tregon se Shqipëria ka humbur shtatë vende nga një vit më parë. Tashmë Shqipëria është e 106-ta në botë.

Një ditë më parë u publikua edhe indeksi i demokracisë nga revista The Economist. Edhe aty Shqipëria ka pësuar rënie. Jo vetëm kaq, rënia është e vazhdueshme që nga viti 2014, kur Rama nisi të qeverisë.

Indekset e lirisë së medias janë të gjitha në pikiatë, madje në mënyrë të frikshme. Raportet e Departamentit të Shtetit janë të gjitha për të vënë duart në kokë.

Kaq e rëndë është situata, sa Top Channel publikoi në nëntor të vitit të shkuar raportin e Bankës Botërore, që tregon se korrupsioni në Shqipëri është dyfishuar që kur Rama mori pushtetin.

“Jemi shumë më keq se gjashtë vite më parë,

 
Modifikuar më E Enjte, 23 Janar 2020 11:13

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!