Si po rrëzohen kryebashkiakët pa garë të PS, PD ka paralajmëruar se në filtër janë edhe …

E Enjte, 23 Janar 2020 10:44

Në shtatë muajt e parë, që pas zgjedhjeve të 30 qershorit, 6 kryetarë bashkish të PS-së janë denoncuar nga opozita se janë subjekt të ligjit të dekriminalizimit dhe ndodhen në kushtet e ndalimit të mbajtjes së një funksioni publik.

I pari që “ngeci” në filtrin e Partisë Demokratike ishte Valdrin Pjetri në Bashkinë e Shkodrës. Pjetri u akuzua nga selia blu se nuk kishte deklaruar në formularin e vetëdeklarimit një dënim në shtetin italian, që e kishte marrë gjatë kohës që ishte student.

Në fillim, Pjetri u mundua ta mohonte akuzën, por më pas dha dorëheqjen dhe nuk arriti që të betohej para Këshillit Bashkiak të Shkodrës. Kryebashkiaku i dytë që u denoncua ishte Agim Kajmaku, në Vorë. Ky i fundit kishte fshehur një vendim të formës së prerë të një Gjykate greke.

Kajmaku ishte dënuar në Itali për prodhim dhe shpërndarje të kartëmonedhave false. Edhe Kajmaku nuk e kishte raportuar në formularin e vetëdeklarimit dënimin që kishte marrë mbi 10 vite më parë. Por, pas hetimit të Prokurorisë, Kajmakut iu hoq mandati nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Ndërkohë, aktualisht Kajmaku është në kërkim nga Policia, pasi akuzohet për falsifikim të vulave. Selia Blu ndërkohë ka denoncuar edhe kryebashkiakun e Malësisë së Madhe, Mark Babanin, atë të Matit Agron Malajn, dhe kryebashkiakun e Mallakastrës, Qerim Ismailajn. Ndërkohë, i fundit ishte ditën e djeshme ku pretendohet se në një video shfaqet drejtuesi i Bulqizës, Lefter Alla, teksa merrte kokainë.

Sekretari i përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, deklaroi pak ditë më parë se po filtrohen dhe ka dyshime se janë në kushtet e ndalimit të ushtrimit të një funksioni publik të paktën edhe 10 kryetarë bashkish të tjerë të Partisë Socialiste. Kujtojmë që në zgjedhjet e 30 qershorit, në më shumë se gjysmën e bashkive të vendit, kandidatët e Partisë Socialiste nuk kishin asnjë rivalë përballë, pasi Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim nuk morën pjesë në zgjedhje.

Në këto kushte, opozita, e cila që prej shkurtit të vitit të kaluar dogji edhe mandatet e deputetëve, nuk i njeh kryebashkiakët aktualë të PS-së, ndaj ata kërkojnë zgjedhje të parakohshme të përgjithshme dhe lokale në të njëjtën ditë.

Sakaq, tani nuk dihet se cili do të jetë fati i 4 kryebashkiakëve, të cilët janë denoncuar publikisht dhe të paktën tre prej tyre janë nën hetim nga Prokuroria e Përgjithshme.

6 KRYEBASHKIAKËT

Valdrin Pjetri, Bashkia Shkodër
Mark Babani, Bashkia Malësi e Madhe
Agron Malaj, Bashkia Mat
Lefter Alla, Bashkia Bulqizë
Agim Kajmaku, Bashkia Vorë
Qerim Ismailaj, Bashkia Mallakastër

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Sport

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Emergjenca Koronavirus është një temë e nxehtë edhe përsa i përket futbollit në Itali. Masat e marra për tu kujdesur për shëndetin e atletëve e tifozëve janë ngjitur në rendin...

Në kërkim të shpresës së humbur...

Politikë

Në kërkim të shpresës së humbur...

Mbi filmin “Shpresa e e humbur”, realizuar nga “The Albanian” dhe shoqata “Shpresa Programme”, Londër Nga Flori Slatina Problemet sociale nuk janë vetëm shqetësim i organeve shtetërore, apo shoqërisë dhe shoqatave jo...

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Politikë

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Agjencia e Doganave në Ankona në bashkëpunim me Karabinierët, kanë kryer kontrolle të vazhdueshme në kuadër të parandalimit të aktiviteteve të parandalimit të krimit mjedisor, pas të dhënave për eksportin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!