A mund të ndalet koronavirusi?

Premte, 24 Janar 2020 14:22
 
Nga James Gallagher, BBC
 
Tani e dimë se ky nuk është një virus që do të shuhet vetë dhe do të zhduket.
 
Vetëm vendimet e marra në Kinë- përfshirë izolimin e qyteteve- mund të ndalojnë përhapjen e tij.
 
Shkencëtarët kanë zbuluar se çdo person i infektuar e kalon virusin tek 1.4 deri në 2.5 persona.
 
Ky njihet si numri themelor i riprodhimit të virusit- çdo gjë më shumë se 1 do të thotë se është vetë-mbajtës.
 
Këto shifra janë vlerësime të hershme, por e vendosin koronavirusin në një kategori me SARS.
 
Ekzistojnë dy pyetje thelbësore të pazgjidhura- kush është infektues dhe dhe kur bëhesh infektues.
 
Fakti që vetëm 25 përqind e rasteve të raportuara janë të rënda mund të shihet si një bekim i përzier.
 
Po, ky është më pak i rrezikshëm se SARS, por nëse ato raste të vështira pa simptoma ose me simptoma të buta, janë ngjitëse po ashtu, atëherë do jetë shumë e vështirë për ta kufizuar.
 
Dhe ne nuk e dimë akoma se kur njerëzit janë ngjitës. A ndodh kjo përpara se të shfaqen simptomat apo pasi shfaqen simptomat e rënda? Njëra është dukshëm më e vështirë për t’ia ndalur përhapjen se tjetra.
 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!