Grupimi i ri i demokratëve i lidhur me Soros promovon axhendën e majtë globale

E Enjte, 13 February 2020 14:03

Një grupim i ti ka dalë ne skene ne SHBA . Eshtë nje grupim i kryesuar nga demokratë , njerëz të rëndesishëm të Partisë Demokratike Amerikane , i quajtur Grupi i Punës për Demokracinë Transatlantike . Një zgjatim ky i Fondit Gjerman Marshall , i financuar nga George Soros, i një politike të jashtme te stilit think tank qendra e te cilit është në Washington DC.
Në këtë grupim të  George Soros bejnë pjesë eksponente të larte të Partisë Demokratike Amerikane , ish zyrtarë të larte të administratave drejtuar nga demokratët , në ceshtjet e sigurisë kombëtare dhe eskperte të ceshtjeve të të drejtave të njeriut ,përfshire këtu shume ish zyrtare te administrates se Obames.
Drejtuese e Ketij grupimi eshte Susan Corke , ish zevendes drejtuese e seksionit te Europes ne Departamentin e Shtetit per ceshtjet e te drejtave te njeriut dhe te punesimit.
Gjithashtu si bashkdrejtues I Ketij grupimi te ri te Soros eshte dhe shoku I klases se Obames ne universitet , Norm Eisen I cili ka qene dhe bashkdrejtues I ekipit presidencial te Obames per kalimin e pushtetit si dhe ambassador I SHBA ne Republiken Ceke.
Eisen njihet si nje kritik I Presidentit Trump , dhe ne procesin e Impeachment kunder Presidentit ai sherbeu si keshilltar i komitetit qe hetoi presidentin ne Kongresin Amerikan.
Gjithashtu Eisen ,ne 2013 bashkethemeloi NGO me orientim liberal , Qytetaret per Pergjegjsine dhe Etiken. Sipas te dhe ave te mbledhura nga Judiciary Watch , Eisen ka kontribuar me ne shume se 94 000 dollare per kondidatet demokrate e Komitetet e tyre ne vite.
Ky grupim i ti i demokrateve amerikane me orientim te majte dhe lidhur fort me Soros eshte krijuar ne prill Te 2018 , dhe Sipas tyre me qellimin per te punuar fort qe te ulet erozioni i madh i demokrateve ne vendet kyce anetare te NATO dhe BE. Eshte vendosur ne sime qendrore Te Fondit Gjerman Marshall dhe pretendon se punon per nje rol ne te forte te NATO nje proces me agresiv integrimi midis vete vendeve anetare Te BE, rol me te forte te SHBA ne Europe , Masa me te forta kunde influences ruse ne Perendim .
Ky grupim i ti i demokrateve me axhende te majte ka kundershtuar fort politiken e Jashtme te administrates Trump dhe ka perdoruar dhe sloganet e logot e fondacionit per nje shoqeri Te hapur Te George Soros per kete ceshtje .
Nje pjese e madhe e punes dhe vemendjes se ketij grupimi te ti te demokrateve amerikane eshte perqendruar ne Turqi, Hungari dhe Poloni.
Ndersa krtikat per situaten ne Turqi kane qene te drejta ne formen se si Presidenti Erdogan ka instaluar regjimin e tij ne kete vend , eshte pak ndryshe dhe ne e komplikuar reagìmi dhe kundershtimi qe Ky grupim i Ben qeverisjes se Viktor Orban ne Hungari dhe Partise Ligj dhe Drejtesi qe eshte ne pushtet ne Poloni. Ne kete te fundit , ne Poloni partia ne pushtet Ligj dhe Drejtesi , ka punuar mbi ketu themele
⁃ Ka ruajtur fort identitetin kombetar
⁃ Ka reduktuar ne maksimum influencen e huaj dhe te organizatave joqeveritare ne ceshtjet e brendshme
⁃ Eshte shprehur kunder procesit Te emigrimit nga vendet e botes se trete
Te treja keto principe te qeverisjes kuptohet qe jane kunder axhendes se majte te George Soros. Ne nje desha i te Saj perpara nenkomitetit te Politikes se Jashtme te Kongresit Amerikan , per Europen EuroAzine Energjine e Mjedisin, Susan Corke do te deklaronte se “Hungaria nuk eshte ne nje demokraci, por Orban e ka transformuar ate ne nje autokraci joliberale.
Kuptohet qarte nga sa u tha me siper se perqendrimi I punes dhe vemendjen se Ketij grupimi I ti te majte te demokrateve nuk eshte rastesi qe kane target Polonine dhe Hungarine . Sepse jane pikerisht keto vende qe kane kundershtiar fort axhenden e George Soros dhe Te Fondacionit te tij per Nje Shoqeri te Hapur dhe financimet e tij . Nje pjese e mire e websites te Ketij grupimi te majte te demokrateve amerikane I edhte dedikuar perpjekje ve tashme te suksesshme te Viktor Orban per larrguar Hungaria Universitetin e Europes Qendrore te George Soros. Ka nje deklarate te ketoj grupimi pra te TDWG , te firmosur nga Corke , Eisen dhe shume ish zyrtare te tjere te Departamentit te Shtetit .
Kjo deklarate sulmon presidentin Orban dhe Hungarine dhe Sipas Corke “sulmi ndaj Ketij Universiteti eshte simbol I luftes kunder institucioneve qe promovojne demokracine , hapjen e nje shoqerie dhe barazi per te gjithe para mundesive.
Ne deshmine e Saj ne mentor te 2019 ne Kobgresin amerikan Corke sulmoi Orban se politika e tij eshte nje sinjal i forte I te djathtes ekstreme dhe kritikoi menyren se si Orban bazoi gjithe fushaten e tij kunder George Soros duke anatemuar, gjithnje Sipas Corke figure ne Soros si nje antisemit dhe duke e perdorur ate si nje menyre kunder emigrimit te te gjithe grupimeve antiKristiane.
Por mbrshtetesit e Orban iu pergjigjen menjehere duke I bere te qarte zonjes Corke se kjo politike e Hungarine nuk ka te beje aspak ne religionin e Soros , por ka te beje pikerisht me menyren se si ai influencon per te minuar qeveri te cilat nuk mbeshtesin strategjine dhe axhenden e tij proemigracion.
Vere Kryeministri Orban ka bere nje deklarate ne te cilen ka theksuar se kriza e emigrimit be Ballkan eshte nje strategji e organizuar nga George Soros.
Te dhenar e mbledhur nga Judicial Watch tregojne se Fondacioni I Soros per nje Shoqeri Te Hapur ka financiar Fondin Gjerman Marshall me shifra midis 100 000 e 250 000 dollare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Aktualitet

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Pas lajmit pëer ndarjen nga jeta të kengëtarit të muzikës popullore dibrane Qerim Sula, ish deputetja demokrate e këtij qarku Dhurata Çupi, ka hedhur një shenim në faqen e saj...

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

Globi

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

GREQI Një tërmet me madhësi 4.2 i shkallës Righter ka tronditur lokalitetin e Kassos në Greqi. Instituti Gjeodinamik i Athinës ka lajmëruar se tërmeti tronditi Kassos këtë të shtunë në orën 17:58...

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!