Në Bosnje Hercegovinë u arrestua kryeministri për korrupsion.Po Rama dhe Manastirliu?

Diel, 31 May 2020 20:22

Kryeministri i Federatës Boshnjako-Kroate në Bosnje e Hercegovinë, Fadil Novaliç se bashku me nje zyrtar te larte, është ndaluar nga autoritetet pas dyshimeve për korrupsion në lidhje me blerjen e 100 respiratorëve nga Kina për pacientët me koronavirus.
Shërbimi i Ballkanit të REL-it ka kuptuar përmes një burimi se të ndaluarit dyshohen për pastrim parash, falsifikim të dokumenteve dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Pas denoncimeve te bera nga Ish kryeministri Sali Berisha dhe nga opozita ,mësohet se ka nisur hetimi mbi prokurimet e Ministrisë së Shëndetësisë për blerje materialesh mjekësore gjatë së pandemisë, por ende asnje i ndaluar.
Opozita denoncoi më 6 prill tendera korruptiv me kontrata sekrete, për blerjen me dy- katër herë më shtrenjtë të mjeteve mbrojtëse për mjekët, teste dhe respiratorëve.
Gjate pandemise ne Shqiperi;
Respiratorët e oksigjenit u blenë me dyfishin e çmimit të tregu.
Qeveria bleu 178 mijë maska me 8 mijë lekë copën, kur në farmaci ato kushtojnë 4 mijë lekë.
Qeveria bleu veshje spitalore me 28 euro, kur në treg kushtojnë gati 3 herë më pak, 9.6 euro
Qeveria bleu mbrojtëse për sytë me dyfishin e çmimit të tregut, nga 2.9 euro i bleu me 6 euro copën
Qeveria edhe maskat spitalore i bleu me çmime të dyfishuara, nga 3.8 euro që janë në treg me 8 euro.
Per vjedhjet ne kohe pandemie ne Bosnje Hercegovine u arrestua kryeministri dhe zyrtare te tjere te larte .Po Edi Rama dhe Ogerta Manastirliu kur do te arrestohen?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!