Zgarbi: I kam thënë mikut tim Edi Rama mos e shemb Teatrin, por ai…

Premte, 12 June 2020 10:08

Përveç debatit të ashpër që pati me Neritan Cekën për çështjen e entnitetit (grek apo ilir) të qytetit të lashtë Bzlis, kritiku italian i artit Vittorio Sgarbi, ka befasuar edhe me një deklaratë për Teatrin Kombëtar. Te “Open” ai ka deklaruar se ka qenë kundër shembjes dhe këtë gjë ja ka kërkuar edhe mikut të tij Edi Rama.

“Unë kam qenë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Unë i kam thënë mikut tim, Edi Rama, që të mos e shembë. Ai nuk më dëgjoi dhe bëri atë që deshi. Unë thashë që të mbahej si muze dhe të restaurohej”, zbuloi ai.

Sgarbi deklaroi mbrëmë gjithashtu, se ka zgjehdur që t’i qëndrojë larg diskutimeve politike, por  se qëndrimin e tij për ta mbajtur teatrin si muze ia ka bërë të qartë kryeministrit:

“Ai teatër ishte i thjeshtë me arkitekturë fashiste. Unë nuk dua të futem në debatet politike, por mendoj se mund të mbahej si muze. Kur pyeta për herë të fundit më thanë se ishte shembur. Me thanë se ishte shembur sepse nuk ishte funksional si teatër. Mund të mbahej si muze”, ka thënë kritiku dhe politikani i njohu Italian.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...