Martin Henze,mesazh ambasadorit të BE: Qëndrimi juaj po dëmton Shqipërinë dhe reputacionin e BE

Tuesday, 11 August 2020 08:37

 

Martin Henze, kryetari i Komisionit të Infrastrukturës në Këshillin Ekonomik të CDU-së në Gjermani, ka reaguar ndaj deklaratave të mbasadorit të BE, Luigi Soreca lidhur me investimet e komunitetit europian në Shqipëri.
Henze shkruan se është e vërtetë që BE ka investuar në Shqipëri, por pjesa më e madhe e këtyre parave janë përdorur për korrupsion. Ai kritikon ambasadorin e BE, i cili me heshtjen e tij ndaj keqqeverisjes nuk ka ndihmuar Shqipërinë.
Duke komentuar në statusin e Ambasadorit të BE ku flitet për 1.15 miliardë euro që u dhanë për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti shkruan: “Ambasador, konferenca u organizua nga Komisioni i BE-së dhe Parlamenti i BE-së dhe kjo është një gjë e mirë. Për më tepër, ka njëqind milion euro nga Gjermania. Fatkeqësisht shumë para kanë rrjedhur në kanale korruptive të administratës së qeverisë në Rama.
Ambasador, qëndrimi juaj jokritik ndaj korrupsionit të qeverisë “Rama” dhe mosfunksionimit të shtetit kushtetues dhe reformës antidemokratike zgjedhore nuk është i mirë dhe dëmton reputacionin dhe besueshmërinë e BE-së”.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Priten stuhi në gjithë vendin.Paralajmërohen për përmbytje 5 prefektura

Aktualitet

Priten stuhi në gjithë vendin.Paralajmërohen për përmbytje 5 prefektura

  Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) u ka dërguar një shkresë prefekturave Shkodër, Lezhë, Fier, Vlorë dhe Gjirokastër për t’i paralajmëruar se në veriperëndim dhe jug të vendit priten stuhi...

Big Basta këngë për kryeministrin: Rama IK

Politikë

Big Basta këngë për kryeministrin: Rama IK

  Këngëtari Big Basta ka bërë një këngë kundër Edi Ramës. Bashkëshorti i Vesa Lumës, që aktualisht jetojnë në Zelandën e Re, ka sjellë një këngë kundër Edi Ramës. Aty ai...

I shpëtoi helmimit, Navalny përballet me një tjetër sfidë, i bllokohen pasuritë në Rusi

Globi

I shpëtoi helmimit, Navalny përballet me një tjetër sfidë, i bllokohen pasuritë në Rusi

  Lideri opozitar rus, Alexei Navalny pasi ka dalë nga spitali në Berlin është njohur me bllokimin e pasurive në Rusi. Politikani bëri bujë pasi u helmua në Siberi me agjent nervor...