PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI!

E Enjte, 13 August 2020 13:31

Aleksander Biberaj

 

PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI! GJITHASHTU PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET TE KRIJOJE NJE KOMISION HETIMOR DHE MONITORUES ME SPECIALISTE TE FUSHES DHE EKSPERT TE DREJTESISE PER TE HETUAR RASTIN E SOTSHEM DHE KONTROLLUAR SITUATEN NE SPITALET COVID!
Te dashur miq,
Sot ne mengjes u shokuam nga lajmi se nje i ri 29-vjecar, i cili po kuroj nga Covid-19 ne spitalin "Shefqet Ndroqi", ishte hedhur ne mengjes heret nga ballkoni dhe kishte humbur jeten. Pa gjykuar dhe as paragjykuar askend, do te thoja se dikush duhet te mbaje pergjegjesi per vdekjen e ketij te riu, pasi jeta e njeriut ne Shqiperi cdo dite e me shume po behet gjeja me pa vlere. Nga qeveria dhe institucionet perkatese mungon komplet transparenca, ka nje terr te pashembullt informativ, askush nuk jep asnje lloj informacion se cfare ndodh realisht atje brenda ne spitalet Covid, pasi sipas familjareve te te semureve kush hyn atje nuk del dot me. Cdo dite shohim familjare qe denoncojne sjelljen e institucioneve qeveritare, qe ankohen, qe interesohen per te afermit e tyre qe i kane ne keto spitale, por qe nuk marrin asnje lloj pergjigje dhe informacioni, pa ditur nese ata jane gjalle apo jo!? Sipas medias ne keto spitale mungojne edhe kushtet elementare, nuk ka ilace, respiratoret me shume nuk punojne sesa punojne, nuk ka personel te mjaftueshem mjekesor, e keshtu me radhe. Eshte edhe nje fakt shume domethenes dhe trondites, qe te gjithe ata te ashtuquajtur "VIP-a" te pushtetit dhe te parase, te infektuar me Covid, qe per etike nuk po u'a permend emrat, jane kuruar ne shtepi ose jashte duke shmangur spitalet tona publike!? Gjykoj se ne kete situare teper te renduar, kur papergjegjshmeria e qeverise eshte ne nivelet maksimale, dhe gjithcka eshte lene ne meshire te fatit, i vetmi institucion qe duhet dhe mund te reagoje konform kushtetutes dhe kompetencave ligjore, eshte Presidenti i Republikes, i cili duhet te mbledhe urgjentisht Keshillin e Sigurise Kombetare per te analizuar situaten dhe marre masat perkatese. Ne te njejten kohe i bej thirrje Presidentit te Republikes qe te krijoje nje komision hetimor per rastin e fundit dhe jo vetem, per te hetuar, monitiruar dhe kontrolluar se cfare po ndodh ne spitalet e Covid. Ky kryeminister totalisht i pandjeshem dhe i papergjegjshem dhe kjo qeveri cete hajdutesh ne ikje, nuk perjashtohet mundesia sipas analisteve, qe per interesat e tij politike dhe te mafies financiare, te synoje mbylljen perseri ne vjeshte "meqenese rastet po shtohen", gje qe do te ishte perfundimisht shkaterruese per kete vend! Dhe kjo duhet parandaluar sot, pasi neser mund te jete teper vone, por mbi te gjitha eshte jeta dhe siguria e qytetareve shqiptare qe sot jane lene ne meshirene fatit, dhe dikush duhet t'u dale zot!

Modifikuar më E Enjte, 13 August 2020 13:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...