Përparim Spahiu: E ardhme e zymtë në ekonominë tonë! FMN parashikon rritjen e borxhit publik në 83.2 %, niveli me i lartë i 30 viteve demokraci

Premte, 16 October 2020 11:44

 

Nga Përparim Spahiu

Perspektivë e zymtë për ekonominë tonë.

 

FMN parashikon rritjen e borxhit publik në 83.2 %, niveli me i lartë i 30 viteve demokraci, parshikim me 3.2 pikë përqindje më të lartë se parashikimi i Ministrisë së Financave.

Niveli i lartë i borxhit prej 72% që gjeti vendin perpara fillimit të pandemisë, rreth 7 pikë perqindje më të lartë se ai që deklaronte qeveria, por dhe niveli më i lartë i borxhit krahasuar me vendet e rajonit, nuk i lejoi asaj që të stimulonte ekonominë̈ në momentin që vendi u detyrua të shkonte në karantinë të detyruar.

Si rrjedhojë, mbështetja e drejtpërdrejtë ishte më e ulëta në rajon. Kjo mbështetje e ulët bëri që bizneset të ndjehen në vështiresi, ku një pjesë ulën qepenat, e pjesa më e madhe të shoqerohej me rënie drastike të fitimeve e për rrjedhoje, rënie të të ardhurave në buxhet (atë që nuk subvencionoi nuk e mori mbrapsh).

Për pasojë FMN parashikon një tkurrje prej -7.5% këtë vit nga -5 që ishin pritshmërite.

Nuk ka asnjë shanc që kjo qeveri të zbatojë këshillimet e FMN për kufizime të shpenzimeve prioritare, për të krijuar hapsirë për shpenzime të mjaftueshme për kujdes shëndetësor lidhur me pandeminë dhe mbrojtjen sociale të grupeve të cënuara, si dhe për të mbajtur një nivel likuiditeti të konsiderueshem si rezerve.

Zymtësinë ekonomisë i ja shton edhe fakti që jemi pesë muaj përpara zgjdhjeve dhe financat e vendit manaxhohen nga papërgjegjshmëria e korrupsioni.

Papërgjegjshmëri me rritje masive të shpenzimeve korrente për Paga Votash por dhe afera korruptive si momentet e fundit KÇK

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

Politikë

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa është pyetur në lidhje me deklaratën e Sali Berishës se ai gaboi në 2017-ën kur hoqi nga lista demokratë të vjetër, pohoi se...

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

Politikë

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

  Kreu i PD, Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin se numri real i të infektuarve nga COVID-19 është shumë herë më i lartë se ai që raportohet. Basha citon një ekspert epidemiolog...

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

Politikë

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

  Ada Spiru, petagoge ekonomie në Universitetin e Barit, afruar së fundmi me Lëvizjen Socialiste për Integrim, shkruan në një postim në Facebook se familjet shqiptare do të paguajnë 20 mijë...