Shqipëria duhet të plotësojë këto DY KUSHTE, ambasadorët e BE-së nuk bien dakort për draft-konkluzionet, Konferenca Ndërqeveritare shtyhet në mars

Hënë, 30 November 2020 14:25

 

Bllokohet miratimi i draft-konkluzioneve për zgjerimin e Bashkimit Europian në mbledhjen e ambasadorëve të shteteve anëtare.

Lajme jo të mira për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pas përfundimit të mbledhjes disa minuta më parë, ku është vendosur riformulimi i draftit për të dyja vendet.

 

Holanda dhe Franca kanë kërkuar që Shqipëria të trajtohet e ndarë nga Maqedonia e Veriut. Ndërsa Bullgaria ka vendosur të bllokojë negociatat për shtetin fqinj, kjo për shkak të përplasjeve lidhur me historinë dhe gjuhën.

Vendi ynë nuk ka arritur të plotësojë dy nga gjashtë parakushtet, përkatësisht ngritja e Gjykatës Kushtetuese dhe miratimi i ligjit “anti-shpifje”.

Gjithashtu më herët u vendos shtyrja e Konferencës së parë Ndërqeveritare, e parashikuar të mbahej në dhjetor të këtij viti.

Me gjasë, Konferenca do të shtyhet për muajin mars sapo të jetë miratuar kuadri negociues

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

Politikë

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

    Fryma është ajo që krijon numrin më të madh të mandateve. Nëse një listë e vetme do t’i jepte fitore maksimale opozitës, ju mendoni që Edi Rama do të shkelte...

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

Politikë

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

  Kryetraja e Lëvizjes Socialosite për integrim Monika Kryemadhi duke folur në një intevsuitë për neps 24 deklaroi se “Edi Rama dhe Rilindja më 25 prill duhet të ikin”. “Dhe çdo deputet...

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

Politikë

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

  Floida Kërpaçi, kryetare e LRI-së, e ftuar në ‘PolitiKon’ nga Alfred Lela në ‘RTV Ora’, u shpreh se LSI është parti e të rinjve se është themeluar duke u mbështetur...