Stërvitja e NATO, Basha: Të bashkuar do iu tregojmë rivalëve se jemi të gatshëm të përballemi me çdo agresion dhe ta zmbrapsim atë

Tuesday, 04 May 2021 11:20

 

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, iu uroi mirëseardhjen rreth 23 mijë trupave të NATO, që po zhvillojnë stërvitjen më të madhe ushtarake në Shqipëri “Defender Europe 21”.

Në një dalje për media, Basha iu bëri thirrje Forcave të Armatosura të Shqipërisë të mbajnë lart standardin dhe flamurin e kombit tonë në këtë stërvitje.

 

Sipas kryedemokratit, kjo stërvitje do iu japë një mesazh të qartë rivalëve potencialë se aleanca është e gatshme të përballet me çdo agresion dhe ta zmbrapsë atë.

 

“Kam krenarinë e veçantë dhe privilegjin t’i uroj mirëseardhjen forcave të NATO në bregun lindor të Adriatikut. Shpreh krenarinë që PD, qeverisja jonë, dhe unë si ministër i Jashtë, mundësuam atë që dukej si ëndërr e pamundur, anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Ju uroj mirëseardhjen të gjitha forcave të NATO. Ju uroj FA të Shqipërisë, që ndonëse në kushte të këqija, të mbajnë lart standardin, flamurin, e kombit tonë, në këtë stërvitje, që do iu tregojë të gjithë rivalëve potencialë se aleanca është e gatshme të përballet me çdo agresion dhe ta zmbrapsë atë, nëse vlerat rreth të cilave ne bashkohemi janë të pacenueshme, dukje filluar me vlerat e lirisë, demokracisë. Le të jetë ky mesazh i qartë për këdo që ëndërron kthimin e Ballkanit në një fuçi baroti. Kjo është një aleancë politiko-ushtarake, në bazë të së cilës qëndron demokracia”, tha Basha

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

Politikë

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

  Kandidati i LSI (i pari në listën e partisë për qarkun e Beratit), Ardit Çela, ka publikuar ditën e sotme fakte skandaloze të manipulimit të votave të dala nga hapja...

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

Politikë

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

  Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve ka hapur kutitë e parë të kontestuara të materialeve zgjedhore në Qarkun e Beratit, ku Lëvizja Socialiste për Integrim nuk e mori mandatin e deputetit...

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

Politikë

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

  Mirmbrëma! Hapja e kutive të Beratit tregon qartë masakrën elektorale të 25 prillit. Rilindja, jo vetëm përdori administratën publike, Policinë e Shtetit, grupet e strukturuara kriminale por dhe ka ndërhyrë...