Shehu: Për ata që i thërrasin 'Fitore', dështimit tragjik me COVID

Tuesday, 15 June 2021 10:26

 

 

Per ata qe i therrasin “Fitore”, deshtimit tragjik me COVID, qe shqiptaret e paguan me 16 mije vdekje…por e keqja nuk ka perfunduar, dimri po vjen!

Nga Tritan Shehu.

Pikerisht ne veren e kaluar, kur Rilindja i binte trumpetave te fitores, ne ate periudhe te shpjegueshme renie te kurbes, kam paralajmeruar se me keqja mund te arrinte muajt e ardheshem…fatkeqesisht ndodhi, sepse cdo gje ra ne “vesh te shurdhet”!

Shqiperia me nivelin e humbjeve te jeteve nder me te lartat ne bote (reth 16 mije vdekje), pagoi keshtu keq menaxhimin e thelle te deri tanishem, plot cinizem e korrupsion, lenien jashte kontrollit te epidemise.

Fatkeqesisht po rrezikon perseri; edhe mbas vjeshtes qe po vjen:

Shqiperia eshte nder vendet me numrin e vaksinimeve me te ulet, nen mezataren boterore (ku llogaritet edhe Afrika, Azia etj) me 29 injeksione (jo vaksinime) per 100 banore kur mezatarja boterore eshte 30,64, ne rastin kur ne do te na duhej te arrinim shifren 160 per 100 banore.

Shqiperia ka perdorur kryesisht vaksina Kineze (ne turqisht) me afate skadencash te kaluara dhe ruse. Te dyja keto te pa ceretifikuara nga agjensia Europiane, e ShBA apo ajo Britanike. Leja e emergjences nga OBSH, qe vlen kryesisht per Afriken etj, nuk ka asnje vlere per standartet e vendeve te zhvilluara, standarte qe meritojne edhe shqiptaret!

Nderkaq sot paradoksalisht po trumbetohet ndertimi ne Shqiperi i nje « industrie » prodhimi te tilla vaksinash “Kineze nga Turqia”, te dyshimta ne efikasitet.

Shqiperia nuk ka asnje studim per te njohur realisht edhe imunitetin pasiv te krijuar si pasoje e abandonimit te popullesise, gje qe ka cuar ne minimalisht 16 mije vdekje e demtime masive te shendetit.

Sipas te gjitha mundesive perseri ne nuk kemi arritur akoma nivelin e sigurise se atij imuniteti, megjithe humbjet masive te jeteve, gje qe se bashku me sasine dhe cilesine shume te ulet te vaksinimit, na ekspozon perpara rreziqeve edhe me te medha ne muajt qe vijne.

Pra, Shqiperia eshte perseri jashte cdo kontrolli e sigurie per te ardhmen

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

Politikë

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

  Ish-nënkryeari i KLD-së Kreshnik Spahiu, me anë të një statusi në “Facebook” ka sharë dhe ofenduar rëndë shitësit, duke i quajtur ata “katundarë”. Spahiu shkon edhe më tej në imagjinatën e...

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

Politikë

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

  Që kur ish-kryeministri i vendit Sali Berisha u shpall ‘non grata’ nga DASH, të shumtë kanë qenë përkrahësit dhe simpantizantët që i kanë dhënë kurajo që të vazhdojë betejat. Sot, Berisha...

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

Aktualitet

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

  Numri i të diplomuarve me doktoraturë ka pësuar rënie vitet e fundit si rrjedhojë e bllokimit të studimeve në këtë cikël nga sektori publik. Të dhënat e INSTAT tregojnë se tre...