Shqipëria në listën gri të Italisë për pastrim parash: Në 6 muaj, 4.3 mln euro transferta të dyshimta

E mërkurë, 28 July 2021 16:56

 

Pas DASH-it, një tjetër raport me natyrë ekonomike ka shprehur vlerësime të ulëta për Shqipërinë. Fjala është për autoritetet financiare italiane, të cilat e rendisin vendin tonë në listën gri, ku grumbullohen shtetet që kanë mangësi në luftën kundër pastrimit të parave. Vetëm në gjashtë muajt e parë të këtij viti, drejt Shqipëri ka patur 4.3 milionë euro transferta të dyshimta.

Njësia e informacionit Financiar të Bankës së Italisë e klasifikon Shqipërinë në listën gri të vendeve me mangësi strategjike në luftën kundër pastrimit të parave.

 

Ky vlerësim bazohet në raportin më të fundit të publikuar nga Task Forca për Veprime Financiare.

 

Monitorimi i këtyre dy autoriteteve gjatë periudhës kohore shkurt 2021 deri në fund të muajit qershor 2021, ka renditur Shqipërinë përkrah vendeve si Barbados, Haiti. Xhamajka, etj.

 

Korrupsioni rrezik për investitorët, DASH: Përdorimi në rritje i koncesioneve ka ulur mundësitë e konkurrencës

Për këtë rekomandohet që qeveria të hartojë një plan që të sistemohen mangësitë.

Kjo synohet të bëhet duke reduktuar ekonominë informale si dhe përmes regjistrimit të të gjitha pasurive të paluajtshme, që konsiderohet si sektori kryesor i pastrimit të parave në Shqipëri.

 

"Na gritë nga lekët, na mbytët! Qytetarët ankohen për ofertat e "çmendura" të One

Shqipëria pa fat në peshëngritje, Briken Çalja mbetet pa medalje për 1 kg
Autoritetet italiane sugjerojnë gjithashtu vendosjen e mekanizmave më efikasë për të zbuluar e parandaluar kriminelët që përfshihen në aktivitete financiare.

Një tjetër faktor shqetësues i evidentuar është edhe numri i lartë i transaksioneve për financim aktivitetesh të paligjshme. Vendi ynë regjistron shifra të konsiderueshme transfertash të dyshimta edhe nëpërmjet mekanizmave të ligjshëm.

Vetëm nga platformat money transfer, drejt Shqipërisë janë dërguar 4.3 milionë euro. Kjo e vendos Shqipërinë në vendin e katërt të listës, pas Senegalit me 7.9 milionë euro, Rumanisë me 6.8 milionë euro dhe Marokut me 4.36 milionë euro

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Politikë

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Dje ,Ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur bashkebisedimin me qytetarët dhe anëtarët e PD-së, ku e gjithe salla e priti me mjaft entuziazem dhe  brohoriste me te madhe emrin e doktorit...

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

Aktualitet

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

  Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti janë ndjerë në orët e para të mëngjesit të sotëm.   Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë ka qenë në orën 04:19 minuta të...

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

Aktualitet

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

  Rreth 700 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, që prej 27 gushtit kur mbërriti grupi i parë. Disa prej tyre, ish zyrtarë të qeverisë së rrëzuar në Afganistan...