Tritan Shehu:Raporti final i OSBE/ODHIR, nje arme e forte per PD ne betejat e ardheshme politike.

E mërkurë, 28 July 2021 21:51

https://youtu.be/-BiR9027y4c
Interviste, Fax News.
Raporti final i OSBE/ODHIR, nje arme e forte per PD ne betejat e ardheshme politike.
Raporti permban kolonat kryesore te asaj, qe quhet “masaker zgjedhore”.
Pa dyshim keto vendosen aty me “gjuhen” me te cilen shprehet OSBE.
PD e opozita duhet te ndertojne nje strategji efikase per perdorimin brenda e jashte vendit te ketij materiali, qe realishit eshte “disfate e thelle per demokracine tone”, prove e deformimit te saj nga ky rregjim.
Ky eshte nje “arme”, qe duhet perdorur gjeresisht e kudo.
Aty behen konkluzionet e procesit zgjedhor.
Konkluzionet politike te zgjidhjes se kesaj gjendje i ben politika dhe ketu dua te them PD, qe eshte motori i opozitar, shpresa e ndryshimit.
Zgjedhjet ne PD e Kongresi i saj u zhvilluan normalisht, pervecse faktit qe mund te quhej i parakoheshme, por dhe per kete nuk pati kontestime.
U realizuan nje sere objektivash nga keto procese e produkti ishte pozitiv.
Tashti dhe vazhdimi i analizes se 25 Prillit, ka nje material konkret perpara, raporti i ODHIR.
Per perdorimin me efikasitet te ketij materiali duhet fantazi strategjike e gjere, qartesi, dialog me njerezit, organizim, force, qendrushmeri.
Jo dhune, por qendrushmeri, ashtu si PD ka vepruar e fituar edhe ne situata te mepareshme te veshtira.
Duhet shfrytezuar cdo gje ne kete perballje me rregjimin, institucionet tona, rruget, sheshet, institucionet e partneret nderkombetare.
Sa me te forte e te qendrushem te jemi ne terren, aq me shume do te kemi edhe mbeshtetjen e partnereve tane.
Asgje nuk dhurohet, por fitohet.
Rregjimet duhen permbysur e ketu duhet shfrytezuar sa me mire edhe ky Raport, brenda e jashte vendit.
Ne lidhje me ngjarjet e Korces dua te them se vete perjashtimi eshte krejt jo produktiv.
PD ka nevoje per te gjithe, duke koncentruar te gjitha energjite tek perballja me rregjimin.
Dhe per keto duhet bere shume kujdes nga te gjithe, ne i perkasim nje familje.
Legjislatura qe vjen:
1- Eshte anti ligjore, kete e shkruan edhe ai raport.
2-Do tentoje ky rregjim ta perdore per te na larguar nga Europa e Perendimi, per te na cuar ne autokracite lindore.
3-Rregjimi do perpiqet te deformoje edhe me shume demokracine.
4- Do thellohet varferia etj.
5-Do shtyhet nga rregjimi drejt braktisjes se me tejeshme te Shqiperise.
Pra lufta me kete rregjim eshte domosdoshmeri historike.
Dhe kete mund ta beje vetem PD, qe eshte pasuri kombetare, simbol, shprese.
Prandaj jam kunder cdo ideje per “shperndarje, rithemelimi” etj te PD.
PD duhet ruajtur me fanatizem dhe persosur, kolaudur, adaptuar pa fund.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Politikë

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Dje ,Ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur bashkebisedimin me qytetarët dhe anëtarët e PD-së, ku e gjithe salla e priti me mjaft entuziazem dhe  brohoriste me te madhe emrin e doktorit...

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

Aktualitet

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

  Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti janë ndjerë në orët e para të mëngjesit të sotëm.   Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë ka qenë në orën 04:19 minuta të...

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

Aktualitet

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

  Rreth 700 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, që prej 27 gushtit kur mbërriti grupi i parë. Disa prej tyre, ish zyrtarë të qeverisë së rrëzuar në Afganistan...