A ka dosje penale apo hetime për ministrat "Rama 3"? Meta vë në lëvizje edhe në SPAK . Përgjigjja pritet brenda 2 ditësh

Hënë, 13 September 2021 12:49

 

Jo vetëm Prokuroria e Përgjithshme por disa institucione do i kthejnë përgjigje presidentit Ilir Meta për kërkesën e tij lidhur me ministrat e kabinetit “Rama 3”.

 

RTV Ora mëson se një kërkesë e ngjashme i është dërguar edhe prokurorisë së posaçme SPAK.

 

Po kështu menjëherë pas shkresës prokuroria e Përgjithshme i ka kërkuar informacion prokurorive të rretheve të verifikojnë brenda datës 15 shtator, nëse ndonjë nga emrat e propozuar nga Rama për ministër është regjistruar për hetim. Në kushte normale një kërkesë e tillë ka një afat kohor 15 ditor, por në këtë rast prokuroria do i kthejë presidentit përgjigje brenda datës 15 shtator” raporton RTV Ora.

 

Rama kërkon dekretimin e ministrave, Meta i 'çon' në Prokurori: Kërkoj verifikim për secilin prej tyre
Ka kallzime të shumta në SPAK por në rastin konkret bëhet fjalë për hetime, sepse në shumicën e rasteve prokuroria i ka pushuar këto hetime ose i ka ende në verifikim dhe nuk i ka regjistruar si persona në hetim. Megjithatë mbetet për tu parë përgjigjja e prokurorisë që do I dërgohet presidentit Meta, raporton gazetarja e RTV Ora, Keti Banushi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Kronikë

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Fenomeni i kanabizimit të vendit vazhdon të jetë prezent në territorin shqiptar. Mbrëmjen e sotme emisioni “Në shënjestër”, në News24, ka publikuar pamje nga një kapanon, ku kultivohet dhe thahet...

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

Politikë

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

  Ish-kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka teksa komentoi deklaratën e Sali Berishës se ky i fundit do të garojë për të qenë sërish në krye të PD-së, pohoi se kryeministri...

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

Politikë

Ironia e Manjanit: Pesë dështimet e Bashës! Trupi i tij u bë autostradë...

  Nga Ylli Manjani 1. Do kufizonte mandatin e kryeministrit. Jo më shumë se 2 mandate. Por nuk kufizon dot mandatin e vet në parti. Ka hyrë tek i treti pasi humbi...